W numerze

Wydanie
Numer 41/2019

HAJMAT

Wyjaśnić Polakowi, czym jest Hajmat, to jak wyjaśnić Papuasowi, czym jest bigos. Można próbować, ale po co? I tak nie zrozumie. Bo żeby zrozumieć, smak trzeba poczuć; opowiedzieć się nie da ani Papuasowi smaku bigosu, ani Polakowi istoty Hajmatu. Tak jak Papuasowi nic nie powie, że bigos to z grubsza rzecz biorąc uduszona razem kapusta i mięso – plus przyprawy – tak Polak nie pojmie, że Hajmat to ojczyzna ważniejsza od Ojczyzny.

ilustracja

Odcinek XIL

Rozdział XXXII

Zbliżają się święta. Przez ostatnich kilka lat niemal zawsze spędzałem je z Weroniką, wpadaliśmy na wigilię do jej rodziny, czasem w drugie święto też, ale najwięcej czasu spędzaliśmy we dwoje, a na pasterkę szliśmy do klubu, gdzie schodzili się nasi znajomi. Choć jako dziecko chodziłem w Paprocanach na pasterkę do kościoła. Ale już w licealnych czasach część kolegów chodziła do klubu. Dla mnie to jeszcze wtedy było jakieś głupie, jakieś grzeszne, więc nie chodziłem ani do kościoła, ani do klubu. Ale gdy w Warszawie chłopaki zapytali, czy przyjdę na pasterkę do Enklawy, to się wstydziłem powiedzieć, że to grzech i głupio jakoś. I poszedłem, I całe szczęście, bo przecież tam poznałem Weronikę. Chociaż jej babcia myślała, że poszła na taką prawdziwą, do kościoła. I nadziwić się nie mogła, ze wraca z tego kościoła o piątej rano.
Potem już zawsze chodziliśmy z Weroniką na pasterkę do klubu, najczęściej na pamiątkę naszego poznania do Enklawy, ale czasem też do Level 27. Uważam, że to dwa najlepsze kluby w Warszawie, a jak w Warszawie, to pewnie i w Polsce. To śmieszne, ale ten burak Dominik wciąż na klub mówi dyskoteka, tak jak mój ojciec.
W czasach ojca to może były dyskoteki, ale teraz są kluby. Choć ten ich Śląsk jest tak zacofany, że może tam faktycznie wciąż są dyskoteki.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 9 października 2019 r

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy