W numerze

Wydanie
Numer 40/2019

Urodziny „Kornelówki”

Uroczyste obchody 35-lecia tyskiej Szkoły Podstawowej nr 37

Rok 1984 większości z nas kojarzy się ze znakomitą książką George’a Orwella. Fani koszykówki odpowiedzą, że wtedy w NBA zadebiutował Michael Jordan, a komputerowe geeki przypomną sobie, że Apple wprowadził na rynek pierwsze komputery z serii Macintosh.

ilustracja

Istnieje jednak grupa ludzi, którym ten rok kojarzy się zupełnie inaczej. Nieprzypadkowo większość z nich mieszka w Tychach i są absolwentami tutejszej Szkoły Podstawowej nr 37.
To właśnie 1 września 1984 roku, w obecności kamer telewizyjnych, uroczyście otwarto mury tej ostatniej podstawówki zbudowanej w Tychach w okresie PRL. To oznacza, że właśnie upłynęło trzydzieści pięć lat od tamtych chwil. Szkolna społeczność wyjątkowo hucznie go świętuje. W dniu 15 października, podczas uroczystych obchodów jubileuszu, nadany zostanie Sztandar Szkoły. To także okazja do spotkania absolwentów wszystkich roczników z byłymi
i obecnymi nauczycielami.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 2 października 2019 r

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy