W numerze

Wydanie
Numer 40/2019

Liczę na zwycięstwo

Z premierem Mateuszem Morawieckim rozmawia Dariusz Dyrda

ilustracja

Opozycja zarzuca, że jest Pan w okręgu katowickim „spadochroniarzem”. Dlaczego Pan i PiS wybraliście dla Pana właśnie ten okręg?
- Trudno traktować ten zarzut poważnie, zwłaszcza jeśli formułowany jest przez przedstawicieli Platformy Obywatelskiej.
W końcu Koalicja Obywatelska na kilka tygodni przed wyborami żonglowała okręgami wyborczymi, z których ma wystartować jej lider, Grzegorz Schetyna. Jeśli zaś chodzi o moją kandydaturę ze Śląska, to nie sądzę by była ona zaskoczeniem dla wszystkich, którzy uważnie śledzą działania rządu Prawa i Sprawiedliwości. To nie była łatwa decyzja - jako premier czuję się odpowiedzialny za każdy okręg wyborczy, za całą polską wspólnotę. Ale jednocześnie traktuję tę decyzję jako naturalną w kontekście działań mojego rządu związanych z realizacją Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Śląsk zajmuje w niej szczególne miejsce, czego dowodem jest „Program dla Śląska”, który z sukcesami realizujemy od dwóch lat. Pojawiam się więc tutaj jako człowiek, który pracuje dla regionu, właściwie od momentu dołączenia do rządu Prawa i Sprawiedliwości.
Śląsk to region kluczowy dla rozwoju całej Polski. Z jednej strony mierzymy się tutaj z problemami zawinionymi przez błędne decyzje ostatnich lat.
Z drugiej, potencjał gospodarczy regionu stawia Śląsk w pozycji przemysłowego serca Polski. Chcę aby to serce biło jeszcze silniej i żeby województwo śląskie stało się miejscem, które wytyczy polskie ścieżki rozwoju na cały XXI wiek. To wielkie wyzwanie, ale poważna polityka na takich wyzwaniach powinna być skoncentrowana. Wierzę że mogę mu podołać. Nie sam, ale razem ze Ślązakami, ludźmi odważnymi, konkretnymi, twórczymi i pracowitymi.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 2 października 2019 r

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy