W numerze

Wydanie
Numer 40/2019

Młodzi na zakręcie śmierci

Gdy widzimy na ulicy kilkoro uczniów, to możemy być niemal pewni, że jeden z nich ma za sobą samookalecznie, lub nawet próbę samobójczą. Statystyki nie kłamią, polska młodzież, nie nauczona rodzić sobie ze stresem, często postanawia zlikwidować go w właśnie tak drastyczny sposób.

ilustracja

Dane dotyczące samobójstw wśród dzieci i młodzieży przerażają. W ubiegłym roku odnotowano w Polsce dwa tysiące prób samobójczych wśród młodych ludzi. Policyjne statystyki podają, że na tę liczbę składa się 746 przypadków próby odebrania sobie życia wśród dzieci i młodzieży w wieku miedzy 13 a 18 rokiem życia, a 1143 osoby miały od 19 do 24 lat.
Polska znajduje się w czołówce samobójstw wśród młodzieży - pięć lat temu w zastawieniu Eurostat, pierwsze w tym rankingu były Niemcy, ale zaraz za nimi my. I ciężko się dziwić bo wystarczy w wyszukiwarkę „wkilkać” samobójstwo Śląsk i od razu internet daje nam obraz tragedii, które co dzień się zdarzają. Jak nie mamy internetu wystarczy obejrzeć serwis informacyjny. Nie tak dawno sama byłam przerażona fala samobójstw tak zwanych rozszerzonych, potem była sprawa Dawida, którego jak się okazało jego własny ojciec zabił, a potem sam popełnił samobójstwo. Całkiem niedawno policjanci udaremnili samobójstwo ucznia z Siemianowic Śląskich, który poirytowany swoimi ocenami poinformował o zamiarze popełnienia samobójstwa i wyszedł ze szkoły. Na szczęście szeroko zakrojone poszukiwania chłopaka pozwoliły na uniknięcie tragedii, ale często pomoc przychodzi za późno, bo przecież rzadko kto podejmuje decyzji o odebraniu sobie życia
z dnia na dzień, ten proces trwa nawet przez wiele miesięcy czy lat.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 2 października 2019 r

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy