W numerze

Wydanie
Numer 40/2019

Efekt Wertera

Rozmowa z dr hab. n. med. prof. nadzw. Agnieszką Gmitrowicz - Wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i kierownikiem kliniki psychiatrii młodzieżowej w szpitalu uniwersyteckim w Łodzi.

 

ilustracja

Samobójstwa u dzieci i młodzieży to temat który szokuje. Co powoduje że niepełnoletni jeszcze ludzie, którzy tak naprawdę nie mieli jeszcze szansy posmakować życia w pełni, decydują się odebrać sobie życie?
- Każde samobójstwo to tragedia, szczególnie dla bliskich ofiary, ale też dla wielu osób z najbliższego otoczenia. W środowisku nastolatków szczególnie groźne jest doświadczenie śmierci samobójczej kolegi/ koleżanki, ponieważ poza traumatyczną żałobą mogą przeżywać np. poczucie winy, że nie zapobiegli samobójstwu, albo… chęć dołączenia do ofiary. Odrębnym zjawiskiem jest naśladownictwo, dość typowe dla okresu dojrzewania. W obszarze służby zdrowia niepokoi wysoki odsetek samobójstw nastolatków wśród wszystkich przyczyn zgonów – 20% nastolatków (co piaty!) umiera w wyniku samobójstwa (podczas gdy w populacji dorosłych – 1.2%). Według Komendy Głównej Policji w grupie wiekowej 13-18 lat w 2017 roku odnotowano 115 samobójstw, a w 2018 – 92 . Dla psychiatrów dzieci i młodzieży, pediatrów ogromnym problemem jest wzrost nagłych przyjęć do szpitali nastoletnich pacjentów po próba samobójczych. Z tego powodu w 2018 doszło do kryzysu na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Podjęcie pierwszej próby samobójczej przez nastolatka wiąże się z istotnym ryzykiem wystąpienia kolejnych, a tym samym z ryzykiem zgonu. Średnio co trzeci nastolatek po próbie samobójczej ponownie próbuje odebrać sobie życie w ciągu następnego roku.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 2 października 2019 r

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy