Sondaż publiczny

Ile wydajesz na zakupy związane ze Wszystkimi Świętymi?

W numerze

Wydanie
Numer 38/2019

Karol V – u nas Zapomniany

W państwie, w którym nigdy nie zachodziło słońce, leżały też Tychy

Dawno temu w tyskim liceum Norwida uczono mnie, że ten hiszpański król miał powiedzieć „W moim państwie słońce nie zachodzi nigdy”. Tylko nie powiedziano mi wtedy, że jego państwo to nie tylko Hiszpania, ale też… Tychy, Mikołów, Pszczyna, w zasadzie cały Śląsk. I znacznie więcej, bo Karol V władał w Europie tak rozległymi terytoriami, jak nikt przed nim i nikt po nim. Mija właśnie 500 lat od jego koronacji.

ilustracja

Z tej okazji od południa po północ Europy, od hiszpańskiej Sevilli po rumuńskie Kluż Napoka; od Neapolu po Amsterdam, w całym 2019 roku odbywają się liczne konferencje, sympozja, obchody związane z tym władcą. U nas cisza, bo w Polsce nie przywykliśmy sobie zawracać głowy władcami, nawet wybitnymi, którzy mieli sporą część obecnej Polski – o ile nie byli to polscy monarchowie. A Karol miał wiele koron, ale akurat polskiej nie.
Był władcą wybitnym, choć nie dzięki wojnom, jak Batory. Sobieski, Napoleon, Aleksander Macedoński – bo wojny prowadził akurat ze zmiennym szczęściem. Zresztą – co w tamtych czasach było rzadkością – nie był wodzem, w bitwach za niego dowodzili generałowie, marszałkowie, książęta. A jednak to on zbudował największą potęgą świata swoich czasów, obejmującym pół Europy i sporą część Ameryki Południowej i Północnej (oraz nieliczne kolonie rozsiane po świecie).
I chyba marzył o… zjednoczonej Europie. I był bliski jej urzeczywistnienia. Oczywiście pod jego berłem. Po jego śmierci nasz kontynent ruszył w kierunku państw narodowych.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 18 września 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

W opozycji jest dziwnie

z Michałem Gramatyką, radnym wojewódzkim rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zapomniana kompania

W rocznicę wybuchu II wojny światowej w okolicy przypomina się Bitwę Wyrską i walki wokół Mikołowa, przypomina się to, że jedni Ślązacy ramię w ramię z wojskiem polskim stanęli do obrony, a inni (pisaliśmy o nich tydzień temu) ramię w ramię z Wehrmachtem wojsko to atakowali. Jedni płakali za utraconą Polską, inni radośnie witali wkraczający Wehrmacht. I tylko nikt nie wspomina losów „Zapomnianej kompanii”.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Chutney czyli co?

Tę egzotyczną nazwę słyszałam na tyle często przez ostatnie miesiące, że w końcu postanowiłam ostatecznie rozwiązać zagadkę i rozprawić się z tematem raz, a dobrze. Zgodzę się - chutney brzmi orientalnie i - co tu dużo gadać - dość pretensjonalnie, co fanów prostoty w kuchni jest w stanie skutecznie powstrzymać od wypróbowania nowego smaku…

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Imielin przegrywa z kopalnią

O konflikcie miedzy miastem Imielin a kopalnią Piast-Ziemowit pisaliśmy już kilkukrotnie. Polska Grupa Górnicza, której kopalnia jest częścią, zamierza wydobywać złoże Imielin-Północ. Dla miasteczka oznacza to degradację i szkody górnicze, bo teren może obniżyć się o 6 metrów. W przekonaniu mieszkańców zagrożony jest też zbiornik wody pitnej Dziećkowice, dostarczający jej do ¼ aglomeracji katowickiej. Mieszkańcy Imielina zapowiadają na 14 września pikietę.

więcej

Partnerzy