Sondaż publiczny

Ile wydajesz na zakupy związane ze Wszystkimi Świętymi?

W numerze

Wydanie
Numer 38/2019

Ogórek - himalaista

Znamy, lubimy i uprawiamy od przeszło 5 tysięcy lat. I mimo, że przywykliśmy do ogórków z naszych ogródkowych upraw, nie zdajemy sobie sprawy, że tak naprawdę ich naturalne środowisko, z którego się wywodzą jest zupełnie inne od naszego, umiarkowanego.

ilustracja

Ogórek w starożytności obrastał w przeróżne legendy. Co dość mocno osobliwe - wykopaliska archeologiczne potwierdzają, że Egipcjanie widzieli w ogórkach… pokarm dla zmarłych. Grecy natomiast uważali, że jedzenie ich potęguje inteligencję i łagodzi namiętności, dlatego Arystoteles zalecał spożywanie ogórków zbyt temperamentnym niewiastom. Za czasów Homera istniało nawet miasto słynące z uprawy tej rośliny - Sikon - zwane mniej oficjalnie „miastem ogórków”. Rzymianie dla kontrastu widzieli w nich - nieco bardziej przyziemne, orzeźwiające przekąski. Ich największym fanem był cesarz Tyberiusz. Cenił je do tego stopnia, że postanowił wprowadzić je do swojego menu na stałe - a żeby spełnić zachciankę władcy
i móc codziennie, przez okrągły rok, serwować świeże ogórki na obiad, cesarscy ogrodnicy podjęli się trudnej, jak na tamtejsze warunki klimatyczne
i możliwości - uprawy rośliny w cieplarniach. Jak to robili?
W chłodniejszych porach ogórki rosły pod zadaszeniem, przeważnie w skrzynkach na kółkach, które łatwo można było odwrócić w kierunku światła słonecznego. I właściwe dobrze, że Tyberiusz się uparł, bo dzięki temu Rzymianie przyzwyczaili się do jedzenia ogórków zarówno surowych jak kiszonych w drewnianych beczkach. Walory warzywa doceniły również fanki zabiegów kosmetycznych - Rzymianki niezwykle ceniły sobie walory soku z ogórków jako naturalnego środka nawilżającego, chroniącego ich skórę. Rozgniecione nasiona mieszały z pudrem, a zmiażdżonego warzywa używały jako maseczkę… przeciw zmarszczkom.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 18 września 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

W opozycji jest dziwnie

z Michałem Gramatyką, radnym wojewódzkim rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zapomniana kompania

W rocznicę wybuchu II wojny światowej w okolicy przypomina się Bitwę Wyrską i walki wokół Mikołowa, przypomina się to, że jedni Ślązacy ramię w ramię z wojskiem polskim stanęli do obrony, a inni (pisaliśmy o nich tydzień temu) ramię w ramię z Wehrmachtem wojsko to atakowali. Jedni płakali za utraconą Polską, inni radośnie witali wkraczający Wehrmacht. I tylko nikt nie wspomina losów „Zapomnianej kompanii”.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Chutney czyli co?

Tę egzotyczną nazwę słyszałam na tyle często przez ostatnie miesiące, że w końcu postanowiłam ostatecznie rozwiązać zagadkę i rozprawić się z tematem raz, a dobrze. Zgodzę się - chutney brzmi orientalnie i - co tu dużo gadać - dość pretensjonalnie, co fanów prostoty w kuchni jest w stanie skutecznie powstrzymać od wypróbowania nowego smaku…

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Imielin przegrywa z kopalnią

O konflikcie miedzy miastem Imielin a kopalnią Piast-Ziemowit pisaliśmy już kilkukrotnie. Polska Grupa Górnicza, której kopalnia jest częścią, zamierza wydobywać złoże Imielin-Północ. Dla miasteczka oznacza to degradację i szkody górnicze, bo teren może obniżyć się o 6 metrów. W przekonaniu mieszkańców zagrożony jest też zbiornik wody pitnej Dziećkowice, dostarczający jej do ¼ aglomeracji katowickiej. Mieszkańcy Imielina zapowiadają na 14 września pikietę.

więcej

Partnerzy