Sondaż publiczny

Ile wydajesz na zakupy związane ze Wszystkimi Świętymi?

W numerze

Wydanie
Numer 38/2019

Ptasi móżdżek

Myślisz sobie – głupi ptak – a to wcale nie jest tak. On jest chytry, on jest cwany, od wilczura jest mądrzejszy, chociaż mózg ma mniejszy.

ilustracja

Zdolności matematyczne, niesamowita pamięć czy też budowa narzędzi i rozwiązywanie skomplikowanych problemów wcale nie kojarzy się nam z ptakami, bo uważamy je po prostu za niemądre - stąd też znane porównanie do ptasiego móżdżku; ale badania z udziałem ptaków pokazują że mimo małego rozmiaru mózgu - często stosunek wielkości mózgu do całości ciała jest imponujący, a jego działanie tym bardziej. Często z mądrością kojarzy nam się wizerunek sowy, ale jest to mylne skojarzenie nie mające nic wspólnego z rzeczywistością, ponieważ sowa ma stosunkowo małą głowę a co za tym idzie mały mózg. Wiec skąd się wzięła te symbolika? Podobno z podobieństwa twarzy człowieka do pyszczka sowy i tyle.
Zacznę od stałych bywalców wszystkich miejskich placów i skwerów. Wystarczy tylko rzucić garść ziarna albo pokruszyć bułkę, a natychmiast się zjawiają, tak naprawdę nie wiadomo skąd, bo przecież zanim tego nie zrobiliśmy, plac był pusty. A wystarczy ten drobny gest, by stało się w naszym sąsiedztwie naprawdę tłoczno… tłoczno od gołębi.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 18 września 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

W opozycji jest dziwnie

z Michałem Gramatyką, radnym wojewódzkim rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zapomniana kompania

W rocznicę wybuchu II wojny światowej w okolicy przypomina się Bitwę Wyrską i walki wokół Mikołowa, przypomina się to, że jedni Ślązacy ramię w ramię z wojskiem polskim stanęli do obrony, a inni (pisaliśmy o nich tydzień temu) ramię w ramię z Wehrmachtem wojsko to atakowali. Jedni płakali za utraconą Polską, inni radośnie witali wkraczający Wehrmacht. I tylko nikt nie wspomina losów „Zapomnianej kompanii”.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Chutney czyli co?

Tę egzotyczną nazwę słyszałam na tyle często przez ostatnie miesiące, że w końcu postanowiłam ostatecznie rozwiązać zagadkę i rozprawić się z tematem raz, a dobrze. Zgodzę się - chutney brzmi orientalnie i - co tu dużo gadać - dość pretensjonalnie, co fanów prostoty w kuchni jest w stanie skutecznie powstrzymać od wypróbowania nowego smaku…

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Imielin przegrywa z kopalnią

O konflikcie miedzy miastem Imielin a kopalnią Piast-Ziemowit pisaliśmy już kilkukrotnie. Polska Grupa Górnicza, której kopalnia jest częścią, zamierza wydobywać złoże Imielin-Północ. Dla miasteczka oznacza to degradację i szkody górnicze, bo teren może obniżyć się o 6 metrów. W przekonaniu mieszkańców zagrożony jest też zbiornik wody pitnej Dziećkowice, dostarczający jej do ¼ aglomeracji katowickiej. Mieszkańcy Imielina zapowiadają na 14 września pikietę.

więcej

Partnerzy