W numerze

Wydanie
Numer 38/2019

Ptasi móżdżek

Myślisz sobie – głupi ptak – a to wcale nie jest tak. On jest chytry, on jest cwany, od wilczura jest mądrzejszy, chociaż mózg ma mniejszy.

ilustracja

Zdolności matematyczne, niesamowita pamięć czy też budowa narzędzi i rozwiązywanie skomplikowanych problemów wcale nie kojarzy się nam z ptakami, bo uważamy je po prostu za niemądre - stąd też znane porównanie do ptasiego móżdżku; ale badania z udziałem ptaków pokazują że mimo małego rozmiaru mózgu - często stosunek wielkości mózgu do całości ciała jest imponujący, a jego działanie tym bardziej. Często z mądrością kojarzy nam się wizerunek sowy, ale jest to mylne skojarzenie nie mające nic wspólnego z rzeczywistością, ponieważ sowa ma stosunkowo małą głowę a co za tym idzie mały mózg. Wiec skąd się wzięła te symbolika? Podobno z podobieństwa twarzy człowieka do pyszczka sowy i tyle.
Zacznę od stałych bywalców wszystkich miejskich placów i skwerów. Wystarczy tylko rzucić garść ziarna albo pokruszyć bułkę, a natychmiast się zjawiają, tak naprawdę nie wiadomo skąd, bo przecież zanim tego nie zrobiliśmy, plac był pusty. A wystarczy ten drobny gest, by stało się w naszym sąsiedztwie naprawdę tłoczno… tłoczno od gołębi.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 18 września 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy