W numerze

Wydanie
Numer 34/2019

Rozpalmy grilla jak należy!

Temperatury zelżały, ale to nic nie szkodzi - wakacje trwają. Z założenia ma być sezonowo, to będzie. Dłużej z tym tematem zwlekać nie będę - czas na grilla! Pogoda bywa kapryśna, ale niezależnie od tego czy za oknem świeci lampa, czy chwilowo rzuca żabami, na pewno każdy z nas zdąży (albo zdążył) wkomponować w swój letni grafik chociaż jedno posiedzenie przy rozgrzanym ruszcie. Sprawa nie jest jednowymiarowa, bo temat grilla od pewnego czasu stał się nieco bardziej dyskusyjny, niż pierwotnie sądziliśmy, ale cóż… Spróbujmy podejść do tematu na trzeźwo, choć nie ukrywam, że tym razem będzie to nie lada wyzwanie.

 

ilustracja

Zacznijmy od podstaw. Grillowanie, to inaczej pieczenie na ruszcie. Jest to niezwykle ceniony przez rodaków proces obróbki termicznej produktów żywnościowych na tzw. wolnym ogniu, którego konsekwencjami są walory organoleptyczne: smakowe i wzrokowe. Niezwykły aromat grillowanych potraw jest absolutnie unikatowy i nie można go zastąpić żadną inną metodą, nawet z wykorzystaniem tak finezyjnych i skomplikowanych sprzętów gospodarstwa domowego jak: parowar, blender, czy płyta indukcyjna. Proces pieczenia odbywa się na ruszcie - czyli grillu właściwym, będącym prostą konstrukcją zbudowaną z metalowych prętów, zawieszoną bezpośrednio nad paleniskiem. Podczas przyrządzania posiłków metodą grillowania nie używa się tłuszczu - co dla wielu rodaków przekłada się bezpośrednio na walory zdrowotne, będące ważnym argumentem dla wszystkich tych, którzy dostrzegają problem otyłości
w społeczeństwie i decydują się na czynną walkę. Nie ma tłuszczu - jest fit, to chyba oczywiste.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 21 sierpnia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy