Sondaż publiczny

Czy robisz zakupy na jarmarkach świątecznych

W numerze

Wydanie
Numer 33/2019

Zadłużane miasto

Radni poddali się szantażowi pani burmistrz

Ostatniego lipca w Lędzinach odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta, podczas której radni podjęli uchwałę o wypuszczeniu obligacji na kwotę 6,5 miliona złotych. Zrobili to postawieni pod murem, bo gmina nie była w stanie płacić faktur za wykonywane już inwestycje, miejska kasa świeciła pustkami. Pani burmistrz Krystyna Wróbel o sytuację tę obwiniła radę miasta, która nie pozwoliła jej sprzedać kluczowej dla rozwoju miasta działki w samym jego centrum. A spodziewała się za nią kwoty właśnie w okolicach 6 milionów. Więc te 6 milionów wpisała do budżetu za 2019 rok, i chociaż ich nie miała, zaczęła je już wydawać.

ilustracja

To zresztą sytuacja skandaliczna. Burmistrz Wróbel zamierzała tę działkę sprzedać jeszcze pod koniec poprzedniej kadencji. Jednak i wcześniejsza rada odmówiła zgody na jej sprzedaż. Ale po wyborach, mimo wciąż obowiązującego braku zgody rady, pani burmistrz w budżet wpisała 6 milionów dochodów ze sprzedaży tej działki. Liczyła zapewne, że nowa rada miasta, w której ma większość, zmieni decyzję swojej poprzedniczki. Ale ku jej zaskoczeniu, gdy przyszło do dyskusji na ten temat, większość w radzie straciła.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 14 sierpnia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czterej Jeźdźcy Apokalipsy

Według jednej z legend, interpretacji (nieco inaczej niż w biblii) czterej jeźdźcy Apokalipsy to wojna, zaraza, głód i śmierć - i chyba właśnie ci przybysze zawitali w XIX wieku na teren Górnego Śląska, gdy w tle sączącej się wojny ludzie, zwłaszcza ci mniej zamożni, cierpieli głód, za którym krok dalej przyszła zaraza, by potem śmierć zakończyła los chorych ludzi, zostawionych samych sobie. Tak naprawdę choroba przychodziła i zabierała tych z którymi było już naprawdę źle - przychodziła na gotowe, a by ją zaprosić wystarczył łyk wody ze strumienia lub też najzwyklejszy oddech… z morowej chmury, która na zmianę z tyfusem dziesiątkowała ludność Śląska.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niech żyją szampinioki!

Tak grzyb ten nazywa się po śląsku, i każdy poliglota domyśli się od razu o co chodzi, bo niemal identycznie nazwa pieczarki brzmi po angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku, włosku czy rosyjsku. Baszą nazwę pieczarka zrozumie chyba tylko Czech czy Chorwat, od biedy Ukrainiec. Tak jednak czy inaczej, niech żyje szampiniok, niech żyje pieczarka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Elektrownia atomowa tuż za Wisłą?

Kilka kilometrów od Bierunia, trzy kilometry od Bojszów, mniej niż 30 kilometrów od Tychów może powstać elektrownia atomowa! Planuje ją wybudować najbogatszy Polak Michał Sołowow wraz z japońskim koncernem Hitachi Nuclear Energy.

więcej

Partnerzy