Sondaż publiczny

Czy robisz zakupy na jarmarkach świątecznych

W numerze

Wydanie
Numer 33/2019

Krótki to był zryw

Mysłowicki bilbord zwyczajnie kłamie. W Tychach, Mikołowie, Pszczynie powstanie wybuchło dzień wcześniej.

W Mysłowicach zawisły bilbordy, że to właśnie tutaj, na kopalni Mysłowice, wybuchło I Powstanie Śląskie. Słowa te powtarzają władze wojewódzkie i państwowe, powtarza prasa, zamiast zwyczajnie sięgnąć do opracowań naukowych, które tezie o wybuchu powstania w Mysłowicach przeczą. Hasło do walki wydano tam dopiero, gdy powstanie w Tychach i wsiach wokół nich już dogorywało. Jeśli wskazać na rzeczywiste miejsce wybuchu powstania, to właśnie trzeba pokazać na Tychy, Paprocany, Czułów, Bojszowy, Wolę i inne miejscowości wschodniej części ówczesnego powiatu pszczyńskiego.

ilustracja

Rzecz charakterystyczna, profesor Ryszard Kaczmarek, wybitny znawca najnowszych dziejów Śląska, w swojej – wydanej w tym roku – książce „Powstania Śląskie 1919-1920-1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka” jeden z podrozdziałów zatytułował „Kiedy wybuchło I Powstanie Śląskie”.
I nazwa Mysłowice wcale tam nie pada, natomiast nazwy miejscowości między Tychami, Mikołowem, Pszczyną i Bieruniem wielokrotnie. Bo tam walki rozpoczęły się w nocy 17 sierpnia 1919 roku. W Mysłowicach rozkaz do walki wydano dzień później.
Skąd więc powtarzane, utrwalane słowa, słowa, że powstanie wybuchło w Mysłowicach? Otóż z zupełnego pomieszania faktów. Znów przywołam książkę prof. Kaczmarka. Poprzedni podrozdział, z okresu jeszcze sprzed wybuchu powstania, noszący tytuł „Intermezzo przed powstaniem. Wszyscy czują się przegrani”, rzeczywiście w dwóch krótkich akapitach wspomina wydarzenia mysłowickie, reasumując: „Przez wielu te wydarzenia zostały uznane za kluczowe przy podejmowaniu decyzji przez POW GŚ o wybuchu powstania”. Jednak to znaczna różnica, że wydarzenia w Mysłowicach miały wpływ na wybuch powstania, a że w Mysłowicach ono wybuchło.
- Masakra pod kopalnią Mysłowice dała początek do wielkiej rewolucji, która spowodowała, że Śląsk został wchłonięty przez Polskę. To bardzo ważna data, ważny historyczny element, którym powinniśmy się nie tylko chwalić, ale też pokazać Polakom, że wszystko zaczęło się w Mysłowicach – powiedział na konferencji prasowej z okazji obchodów stulecia powstania w tym mieście, jego prezydent Dariusz Wójtowicz.
I może nawet powiedział prawdę, może rzeczywiście mysłowickie wydarzenia miały na wybuch powstania wpływ. A może nie miały, bo jak słusznie pisze prof. Kaczmarek, tak jedynie uważa wielu. Hipoteza, nie fakt.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 14 sierpnia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czterej Jeźdźcy Apokalipsy

Według jednej z legend, interpretacji (nieco inaczej niż w biblii) czterej jeźdźcy Apokalipsy to wojna, zaraza, głód i śmierć - i chyba właśnie ci przybysze zawitali w XIX wieku na teren Górnego Śląska, gdy w tle sączącej się wojny ludzie, zwłaszcza ci mniej zamożni, cierpieli głód, za którym krok dalej przyszła zaraza, by potem śmierć zakończyła los chorych ludzi, zostawionych samych sobie. Tak naprawdę choroba przychodziła i zabierała tych z którymi było już naprawdę źle - przychodziła na gotowe, a by ją zaprosić wystarczył łyk wody ze strumienia lub też najzwyklejszy oddech… z morowej chmury, która na zmianę z tyfusem dziesiątkowała ludność Śląska.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niech żyją szampinioki!

Tak grzyb ten nazywa się po śląsku, i każdy poliglota domyśli się od razu o co chodzi, bo niemal identycznie nazwa pieczarki brzmi po angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku, włosku czy rosyjsku. Baszą nazwę pieczarka zrozumie chyba tylko Czech czy Chorwat, od biedy Ukrainiec. Tak jednak czy inaczej, niech żyje szampiniok, niech żyje pieczarka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Elektrownia atomowa tuż za Wisłą?

Kilka kilometrów od Bierunia, trzy kilometry od Bojszów, mniej niż 30 kilometrów od Tychów może powstać elektrownia atomowa! Planuje ją wybudować najbogatszy Polak Michał Sołowow wraz z japońskim koncernem Hitachi Nuclear Energy.

więcej

Partnerzy