Sondaż publiczny

Czy robisz zakupy na jarmarkach świątecznych

W numerze

Wydanie
Numer 33/2019

Czeka nas drożyzna

Żniwa trwają… czy będzie co zbierać?

Susza panuje w niemal każdym regionie naszego kraju, również u nas. W wielu województwach od tygodni nie spadła kropla deszczu, a jak już pada, to ilość deszczu jest w większości przypadków symboliczna, nijak nie jest w stanie nawodnić spalonej ziemi głębiej niż 2-3 milimetry. Czyli wilgoć nie sięga do korzeni roślin.

ilustracja

W moim ogrodzie chociaż niczego specjalnie nie uprawiam, również wyraźnie to widzę, jabłka przypominają wielkością zdziczałe owoce, wiśni na drzewie tyle co nic, a trawę w ogrodzie udało mi się skosić tylko raz, bo potem wyschła i nie urosła.
W województwie śląskim najgorzej jest w powiatach częstochowskim, kłobuckim, gliwickim i części powiatu rybnickiego, ale na terenie działania naszego tygodnika również nie jest za wesoło, od tygodni rolnicy patrząc w niebo wypatrują deszczu. Niektórzy włodarze miasta i wsi wręcz odwołali tegoroczne dożynki, bo jak mówią nie ma czego świętować. Połączenie Afrykańskiego Pomoru Świń i suszy - która już w ubiegłym roku dała się rolnikom mocno we znaki - nie odpuszcza, wielu rolników jest na skraju bankructwa. W Miłkowicach (województwo dolnośląskie) hucznych dożynek nikt nie organizuje, bo przecież co tu świętować, gdy większość rolników poniosło ogromne straty. To tak jakby tańczyć na czyimś grobie.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 14 sierpnia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czterej Jeźdźcy Apokalipsy

Według jednej z legend, interpretacji (nieco inaczej niż w biblii) czterej jeźdźcy Apokalipsy to wojna, zaraza, głód i śmierć - i chyba właśnie ci przybysze zawitali w XIX wieku na teren Górnego Śląska, gdy w tle sączącej się wojny ludzie, zwłaszcza ci mniej zamożni, cierpieli głód, za którym krok dalej przyszła zaraza, by potem śmierć zakończyła los chorych ludzi, zostawionych samych sobie. Tak naprawdę choroba przychodziła i zabierała tych z którymi było już naprawdę źle - przychodziła na gotowe, a by ją zaprosić wystarczył łyk wody ze strumienia lub też najzwyklejszy oddech… z morowej chmury, która na zmianę z tyfusem dziesiątkowała ludność Śląska.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niech żyją szampinioki!

Tak grzyb ten nazywa się po śląsku, i każdy poliglota domyśli się od razu o co chodzi, bo niemal identycznie nazwa pieczarki brzmi po angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku, włosku czy rosyjsku. Baszą nazwę pieczarka zrozumie chyba tylko Czech czy Chorwat, od biedy Ukrainiec. Tak jednak czy inaczej, niech żyje szampiniok, niech żyje pieczarka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Elektrownia atomowa tuż za Wisłą?

Kilka kilometrów od Bierunia, trzy kilometry od Bojszów, mniej niż 30 kilometrów od Tychów może powstać elektrownia atomowa! Planuje ją wybudować najbogatszy Polak Michał Sołowow wraz z japońskim koncernem Hitachi Nuclear Energy.

więcej

Partnerzy