Sondaż publiczny

Czy robisz zakupy na jarmarkach świątecznych

W numerze

Wydanie
Numer 33/2019

Brzęczący żołnierz

Jest ognisko albo grill, spacer w lesie romantyczny, radość, nagle bzzzz, i nerwowość następuje. Bo to komar plener psuje.

ilustracja

W tym roku komary przypuściły prawdziwe pospolite ruszenie. Pierwsza wielka woda w potem długi gorący okres był idealny do wylęgnięcia się prawdziwej armii tych nielubianych przez nas owadów. Miasta i gminy, które nigdy wcześniej tego nie robiły, zaczęły wykonywać opryski przeciwko tym insektom - zaalarmowane inwazją tego brzęczącego intruza i siejącego spustoszenie wśród dorosłych i dzieci. Ludzie przerażeni inwazją ogromnej ilości owadów zaczęli pisać petycje, by włodarze podjęli walkę z tymi, z naukowego punktu widzenia, muchówkami. Krwiożerczymi muchówkami. Ale to nie jest pierwsza taka armia, bo przecież – jak wynika z Biblii – dawno, dawno temu owad ten przypuścił szturm na starożytny Egipt, gdyż to właśnie on był trzecią plagę egipską.
Jakby tego było mało, przez media coraz częściej przewijają się informacje, że na skutek ocieplenia klimatu na naszym terenie pojawiają się tropikalne gatunki komara, przenoszące różne groźne choroby. Informacje te najczęściej ni są potwierdzone, są wyssane z palca, i to niekonieczne wyssane przez komara. Raczej przez panikarzy.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 14 sierpnia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czterej Jeźdźcy Apokalipsy

Według jednej z legend, interpretacji (nieco inaczej niż w biblii) czterej jeźdźcy Apokalipsy to wojna, zaraza, głód i śmierć - i chyba właśnie ci przybysze zawitali w XIX wieku na teren Górnego Śląska, gdy w tle sączącej się wojny ludzie, zwłaszcza ci mniej zamożni, cierpieli głód, za którym krok dalej przyszła zaraza, by potem śmierć zakończyła los chorych ludzi, zostawionych samych sobie. Tak naprawdę choroba przychodziła i zabierała tych z którymi było już naprawdę źle - przychodziła na gotowe, a by ją zaprosić wystarczył łyk wody ze strumienia lub też najzwyklejszy oddech… z morowej chmury, która na zmianę z tyfusem dziesiątkowała ludność Śląska.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niech żyją szampinioki!

Tak grzyb ten nazywa się po śląsku, i każdy poliglota domyśli się od razu o co chodzi, bo niemal identycznie nazwa pieczarki brzmi po angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku, włosku czy rosyjsku. Baszą nazwę pieczarka zrozumie chyba tylko Czech czy Chorwat, od biedy Ukrainiec. Tak jednak czy inaczej, niech żyje szampiniok, niech żyje pieczarka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Elektrownia atomowa tuż za Wisłą?

Kilka kilometrów od Bierunia, trzy kilometry od Bojszów, mniej niż 30 kilometrów od Tychów może powstać elektrownia atomowa! Planuje ją wybudować najbogatszy Polak Michał Sołowow wraz z japońskim koncernem Hitachi Nuclear Energy.

więcej

Partnerzy