Sondaż publiczny

Czy robisz zakupy na jarmarkach świątecznych

W numerze

Wydanie
Numer 29/2019

Meteoryty pana Jurka

Niezwykli ludzie i ich niezwykłe kolekcje

Dla nas to tylko przedmioty, ale dla nich to pasja która często zaczęła się od przypadku, a czasem od fascynacji która często trwa już od wczesnego dzieciństwa. Ich kolekcje powiększały się, by w końcu ich wielkość ujrzeli inni ludzi i powiedzieli: O łał! Ale prawie każdy miał epizod takiego zbieractwa, na przykład sławne karteczki - gdy przyszła na nie moda zbierało je każde dziecko w szkole; cześć z nas na pewno zbierała kiedyś kapsle albo opakowania po zapałkach, ale tylko ci którzy wytrwali w swojej pasji, mogą nazwać się prawdziwymi kolekcjonerami.

ilustracja

Pan Jerzy Strzeja mieszkający w Mikołowie od dawna fascynował się astronomią, ta dziedzina nauki towarzyszyła mu już od wczesnego dzieciństwa. Gdy jako mały chłopiec patrzał w rozgwieżdżone niebo, marzył by właśnie taką gwiazdkę z nieba mieć. Pan Jerzy jest jednym z członków założycieli Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, które powstało w 2002 roku. Ale jego przygoda z meteorytami tak naprawdę zaczęła się trzy lata wcześniej, czyli w 1999 roku, kiedy to było ostatnie całkowite zaćmienie Słońca na Węgrzech, które dane było mu zobaczyć na własne oczy (kolejne będzie nam dane zobaczyć w Europie w 2026 roku).

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 17 lipca 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czterej Jeźdźcy Apokalipsy

Według jednej z legend, interpretacji (nieco inaczej niż w biblii) czterej jeźdźcy Apokalipsy to wojna, zaraza, głód i śmierć - i chyba właśnie ci przybysze zawitali w XIX wieku na teren Górnego Śląska, gdy w tle sączącej się wojny ludzie, zwłaszcza ci mniej zamożni, cierpieli głód, za którym krok dalej przyszła zaraza, by potem śmierć zakończyła los chorych ludzi, zostawionych samych sobie. Tak naprawdę choroba przychodziła i zabierała tych z którymi było już naprawdę źle - przychodziła na gotowe, a by ją zaprosić wystarczył łyk wody ze strumienia lub też najzwyklejszy oddech… z morowej chmury, która na zmianę z tyfusem dziesiątkowała ludność Śląska.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niech żyją szampinioki!

Tak grzyb ten nazywa się po śląsku, i każdy poliglota domyśli się od razu o co chodzi, bo niemal identycznie nazwa pieczarki brzmi po angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku, włosku czy rosyjsku. Baszą nazwę pieczarka zrozumie chyba tylko Czech czy Chorwat, od biedy Ukrainiec. Tak jednak czy inaczej, niech żyje szampiniok, niech żyje pieczarka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Elektrownia atomowa tuż za Wisłą?

Kilka kilometrów od Bierunia, trzy kilometry od Bojszów, mniej niż 30 kilometrów od Tychów może powstać elektrownia atomowa! Planuje ją wybudować najbogatszy Polak Michał Sołowow wraz z japońskim koncernem Hitachi Nuclear Energy.

więcej

Partnerzy