Sondaż publiczny

Czy robisz zakupy na jarmarkach świątecznych

W numerze

Wydanie
Numer 29/2019

Kompoty nie tylko na letnie poty

Czym jest kompot? Najprościej mówiąc to napój przygotowywany z gotowanych - świeżych lub suszonych -owoców. Składnikami są najczęściej jabłka, gruszki, truskawki, wiśnie, maliny, porzeczki, czereśnie, czy rabarbar. Ale tak naprawdę każdy owoc się nada, choć gotowana pomarańcza na przykład może nadać mu goryczki. Tradycyjne mogą być przyrządzone z dodatkiem cukru, miodu i przypraw. Od ich doboru zależy najwięcej - możemy się skutecznie chłodzić, albo - jeśli pogoda nagle przestaje dopisywać - ogrzewać.

 

ilustracja

Czy kompot w upalne dni nawadnia lepiej niż woda?
5 - litrowy kompot z 1,5 kg owoców działa jak izotonik - zjadając owoce z dna szklanki otrzymujemy około 6 g węglowodanów na 100ml. Idąc tym tropem możemy śmiało powiedzieć, że kompot – przy dobrej jakości wody, którą używamy do gotowania (zawierającej nieco więcej minerałów) nawadnia nas lepiej niż sama, czysta woda. Taki kompot jest niskoenergetyczny - ma zaledwie 23 kcal w 100ml, a przy okazji gasi pragnienie i świetnie smakuje. Nasze babcie znowu miały rację.
Nie namawiam nikogo, by ich wzorem gotował na zimę niezliczone słoiki kompotu, bo ani zagonieni nie mamy na to czasu, ani wielu z nas nie ma ich gdzie trzymać. Ale gdy wokół pełno świeżych owoców, wręcz grzechem jest kupić napój, a nie samemu szybko go zrobić. Aha, jeśli zaś chcecie kupić „kompot” w sklepie, przeczytajcie najpierw skład. Niektóre bardziej wyglądają na aptekarską miksturę, niż napój z wody i świeżych owoców.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 17 lipca 2019 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czterej Jeźdźcy Apokalipsy

Według jednej z legend, interpretacji (nieco inaczej niż w biblii) czterej jeźdźcy Apokalipsy to wojna, zaraza, głód i śmierć - i chyba właśnie ci przybysze zawitali w XIX wieku na teren Górnego Śląska, gdy w tle sączącej się wojny ludzie, zwłaszcza ci mniej zamożni, cierpieli głód, za którym krok dalej przyszła zaraza, by potem śmierć zakończyła los chorych ludzi, zostawionych samych sobie. Tak naprawdę choroba przychodziła i zabierała tych z którymi było już naprawdę źle - przychodziła na gotowe, a by ją zaprosić wystarczył łyk wody ze strumienia lub też najzwyklejszy oddech… z morowej chmury, która na zmianę z tyfusem dziesiątkowała ludność Śląska.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niech żyją szampinioki!

Tak grzyb ten nazywa się po śląsku, i każdy poliglota domyśli się od razu o co chodzi, bo niemal identycznie nazwa pieczarki brzmi po angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku, włosku czy rosyjsku. Baszą nazwę pieczarka zrozumie chyba tylko Czech czy Chorwat, od biedy Ukrainiec. Tak jednak czy inaczej, niech żyje szampiniok, niech żyje pieczarka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Elektrownia atomowa tuż za Wisłą?

Kilka kilometrów od Bierunia, trzy kilometry od Bojszów, mniej niż 30 kilometrów od Tychów może powstać elektrownia atomowa! Planuje ją wybudować najbogatszy Polak Michał Sołowow wraz z japońskim koncernem Hitachi Nuclear Energy.

więcej

Partnerzy