Sondaż publiczny

Czy robisz zakupy na jarmarkach świątecznych

W numerze

Wydanie
Numer 29/2019

HAJMAT

Wyjaśnić Polakowi, czym jest Hajmat, to jak wyjaśnić Papuasowi, czym jest bigos. Można próbować, ale po co? I tak nie zrozumie. Bo żeby zrozumieć, smak trzeba poczuć; opowiedzieć się nie da ani Papuasowi smaku bigosu, ani Polakowi istoty Hajmatu. Tak jak Papuasowi nic nie powie, że bigos to z grubsza rzecz biorąc uduszona razem kapusta i mięso – plus przyprawy – tak Polak nie pojmie, że Hajmat to ojczyzna ważniejsza od Ojczyzny.

ilustracja

Odcinek XXIX

Rozdział XXIV

Dostałam od Justyny t-shirt. Śmieszny taki, ze śląskim orłem i napisem Gorol o’swojony. Powiedziała mi, że ja już faktycznie jestem oswojony gorol, w odróżnieniu od gorola dzikiego. Bo dziki to taki, powiedziała, który Śląska zrozumieć nie chce, a ja już rozumiem lepiej, niż ten Słoik mój brat, chociaż on przecież jest Ślązakiem z dziada pradziada. Tak powiedziała, czym ucieszyła mnie prawdziwie. A sama Justyna takich koszulek ma pełno,
z napisami Jestem narodowości śląskiej albo tylko Gryfno frela. A naprawdę jest gryfno, mało się tak ładnych dziewczyn widzi. Jak się jeszcze umaluje, ubierze obcisłą miniówkę, to się każdy facet za nią ogląda. Ciekawe, czemu taka fajna laska nie ma faceta. Zapytałam ją o to, ale powiedziała, że jej facet wyjechał do Anglii, a chociaż już tam znalazł nową dziewczynę, to ona jeszcze na kolejny związek ochoty nie ma. Muszę jej naraić jakiegoś fajnego faceta w Warszawie. Jak go już przerobi na śląską modłę, to będę miała na miejscu bratnią duszę. Mam takiego kolegę na studiach, Roberta. Przystojny i bardzo się folklorem pasjonuje, to może by się nadał.
T-shitr bardzo mi się spodobał, a że jesień była ciepła, to jeszcze nieraz miałam okazję się w nim pokazać. Bartek natychmiast zrobił mi o to karczemną awanturę. Pytał, czy nie wstydzę się chodzić w koszulce, na której jest napisane, że ja jestem oswojona. Jak zwierzę jakieś. I pytał, czy mam świadomość, że w Warszawie każdy to będzie czytał jako góral. Że niby jestem oswojona góralka. A to nieprawda, bo dużo ludzi w Warszawie wie, że Ślązacy mówią na nas gorole. Ale ten mój Bartek to jakiś taki bez poczucia humoru, powiedział jeszcze, że jeśli się w to ubiorę, to on się ze mną nigdzie na mieście nie pokaże. Bo, powiedział, nie będzie sobie obciachu robił. Głupek.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 17 lipca 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czterej Jeźdźcy Apokalipsy

Według jednej z legend, interpretacji (nieco inaczej niż w biblii) czterej jeźdźcy Apokalipsy to wojna, zaraza, głód i śmierć - i chyba właśnie ci przybysze zawitali w XIX wieku na teren Górnego Śląska, gdy w tle sączącej się wojny ludzie, zwłaszcza ci mniej zamożni, cierpieli głód, za którym krok dalej przyszła zaraza, by potem śmierć zakończyła los chorych ludzi, zostawionych samych sobie. Tak naprawdę choroba przychodziła i zabierała tych z którymi było już naprawdę źle - przychodziła na gotowe, a by ją zaprosić wystarczył łyk wody ze strumienia lub też najzwyklejszy oddech… z morowej chmury, która na zmianę z tyfusem dziesiątkowała ludność Śląska.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niech żyją szampinioki!

Tak grzyb ten nazywa się po śląsku, i każdy poliglota domyśli się od razu o co chodzi, bo niemal identycznie nazwa pieczarki brzmi po angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku, włosku czy rosyjsku. Baszą nazwę pieczarka zrozumie chyba tylko Czech czy Chorwat, od biedy Ukrainiec. Tak jednak czy inaczej, niech żyje szampiniok, niech żyje pieczarka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Elektrownia atomowa tuż za Wisłą?

Kilka kilometrów od Bierunia, trzy kilometry od Bojszów, mniej niż 30 kilometrów od Tychów może powstać elektrownia atomowa! Planuje ją wybudować najbogatszy Polak Michał Sołowow wraz z japońskim koncernem Hitachi Nuclear Energy.

więcej

Partnerzy