Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że susza spowoduje duży wzrost cen żywności?

W numerze

Wydanie
Numer 29/2019

HAJMAT

Wyjaśnić Polakowi, czym jest Hajmat, to jak wyjaśnić Papuasowi, czym jest bigos. Można próbować, ale po co? I tak nie zrozumie. Bo żeby zrozumieć, smak trzeba poczuć; opowiedzieć się nie da ani Papuasowi smaku bigosu, ani Polakowi istoty Hajmatu. Tak jak Papuasowi nic nie powie, że bigos to z grubsza rzecz biorąc uduszona razem kapusta i mięso – plus przyprawy – tak Polak nie pojmie, że Hajmat to ojczyzna ważniejsza od Ojczyzny.

ilustracja

Odcinek XXIX

Rozdział XXIV

Dostałam od Justyny t-shirt. Śmieszny taki, ze śląskim orłem i napisem Gorol o’swojony. Powiedziała mi, że ja już faktycznie jestem oswojony gorol, w odróżnieniu od gorola dzikiego. Bo dziki to taki, powiedziała, który Śląska zrozumieć nie chce, a ja już rozumiem lepiej, niż ten Słoik mój brat, chociaż on przecież jest Ślązakiem z dziada pradziada. Tak powiedziała, czym ucieszyła mnie prawdziwie. A sama Justyna takich koszulek ma pełno,
z napisami Jestem narodowości śląskiej albo tylko Gryfno frela. A naprawdę jest gryfno, mało się tak ładnych dziewczyn widzi. Jak się jeszcze umaluje, ubierze obcisłą miniówkę, to się każdy facet za nią ogląda. Ciekawe, czemu taka fajna laska nie ma faceta. Zapytałam ją o to, ale powiedziała, że jej facet wyjechał do Anglii, a chociaż już tam znalazł nową dziewczynę, to ona jeszcze na kolejny związek ochoty nie ma. Muszę jej naraić jakiegoś fajnego faceta w Warszawie. Jak go już przerobi na śląską modłę, to będę miała na miejscu bratnią duszę. Mam takiego kolegę na studiach, Roberta. Przystojny i bardzo się folklorem pasjonuje, to może by się nadał.
T-shitr bardzo mi się spodobał, a że jesień była ciepła, to jeszcze nieraz miałam okazję się w nim pokazać. Bartek natychmiast zrobił mi o to karczemną awanturę. Pytał, czy nie wstydzę się chodzić w koszulce, na której jest napisane, że ja jestem oswojona. Jak zwierzę jakieś. I pytał, czy mam świadomość, że w Warszawie każdy to będzie czytał jako góral. Że niby jestem oswojona góralka. A to nieprawda, bo dużo ludzi w Warszawie wie, że Ślązacy mówią na nas gorole. Ale ten mój Bartek to jakiś taki bez poczucia humoru, powiedział jeszcze, że jeśli się w to ubiorę, to on się ze mną nigdzie na mieście nie pokaże. Bo, powiedział, nie będzie sobie obciachu robił. Głupek.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 17 lipca 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Z dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, tyszanką, profesorem Uniwersytetu Śląskiego rozmawia Dariusz Dyrda

W czerwcu przez Polskę przetoczyła się dyskusja o decentralizacji, w tym samym miesiącu Sejm RP po raz piąty odrzucił projekt ustawy o śląskim języku regionalnym. O obu tych sprawach rozmawiamy z najbardziej znanym na Górnym  Śląsku komentatorem politycznym, prof. Małgorzatą Myśliwiec, politologiem z Tychów.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Miasta Duchów

Czy to cień, czy jeniec były, polski, niemiecki, sowiecki? Czy to wiatr, czy echo dawnych salw? Wiatr hula, historia zawodzi, zwiedzać, czy brać za pas nogi? Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…

Turystyka to nie tylko piękne pałace, strzeliste góry, czyste jeziora. Są tacy, którzy wolą zwiedzać miejsca ludne niegdyś, a dziś wymarłe. Miasta widma. Wiele takich na świecie, ale i na zachodzie Polski, na dawnych terenach niemieckich, także parę znaleźć można. Zapraszam do miast wymarłych.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Morwa - repertuar do nadrobienia

Mało się o niej mówi mimo, że morwa to roślina znana od tysiącleci. Jej owoce, które przypominają śląskie ostrenżyny czyli polskie jeżyny, albo dzikie maliny sugerują, że morwa to po prostu krzak. Nic bardziej mylnego – to drzewo, które potrafi osiągnąć nawet do 10 metrów wysokości i przetrwać nawet 250 lat. W Polsce nie wzięła się przez przypadek, a na jej historię i właściwości warto zwrócić uwagę.

więcej

Reportaż

ilustracja

Coś do jedzenia, proszę

Niedawno zaczęły się upragnione przez wszystkich wakacje, ale wakacje to nie tylko letni czas wypoczynku, w którym kurorty i wakacyjne miejscowości zapełniają się turystami… zwiększa się też liczba ludzi tam żebrzących. Pod tym względem wakacje niczym się nie różnią od okresu przed świętami, kiedy skokowo zwiększa się liczba ludzi w potrzebie, ale nie dajmy się zwieść - większość
z nich tak naprawdę nic ze zjawiskiem skrajnej biedy wspólnego nie ma, a takie żebranie może być dochodowym zajęciem.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Grosz do grosza…

Postanowiłam sprawdzić, jak to jest, gdy masz pieniądze na przyzwoite zakupy, ale są one w maleńkich nominałach. Grosz, dwa grosze, pięć groszy, dwadzieścia to już grubsza kasa. Dysponuję takimi zawsze, bo mój maż ma dziwny zwyczaj zbieractwa, a raczej porzucania po domu w przeróżnych miejsca drobnych monet, które ja, wychowana w szacunku do pieniądza, zbieram do wielkiego słoika… i zawsze mam dylemat, co zrobić z zebranymi miedziakami. No to dzisiaj sprawdzę, ile są warte. Ruszam w miasto!

więcej

Partnerzy