Sondaż publiczny

Czy uważasz, że coroczna celebra 11 listopada ma sens?

W numerze

Wydanie
Numer 28/2019

Papryka - królowa imigrantek

Na świecie znane są ponad dwa tysiące odmian papryki - każda z nich różni się smakiem, kolorem i kształtem. Jest niezwykle uniwersalna - nadaje się do jedzenia na surowo, ale równie dobrze można zrobić z niej gulasz, leczo, paprykarza, czy…deser - pewnie każdy wie, że czekolada z papryczką chili to elektryzujące połączenie. Jak ktoś nie wie, musi koniecznie spróbować.  Swoją drogą ostra papryka to naprawdę mocna rzecz - po zjedzeniu niewielkiej ilości odczuwamy szczęście (organizm produkuje endorfinę), a po zbyt dużej możemy nawet umrzeć! Mimo wszystko dobrze, że papryka do nas dotarła i opanowała Europę, jak żadne inne warzywo w historii.

 

ilustracja

Cała paleta smaków i kolorów
Papryka to warzywo z rodziny psiankowatych. Mimo, że odmian tej rośliny jest cała masa (wciąż pojawiają się nowe podgatunki), to jednak najbardziej popularna jest odmiana papryki rocznej – i to właśnie w niej najczęściej przebieramy po zerknięciu na listę zakupów i odnalezieniu na niej hasła: papryka, bo mimo, że świadomość i dostępność różnych odmian jest coraz większa, to jednak czerwona, żółta i zielona – to nasze Polskie "pewniaki". Poza nimi zrobiło się głośno wokół małej, charakternej chili, czy większej i nieco mniej ostrej – jalapeno, najczęściej spotykanej w fast foodach. A czy ktoś słyszał o trapezie, hajduczku, jantarze, jupiterze, fioletowej odzie (mój faworyt – warto sprawdzić) czy etiudzie? Brzmi jak imiona dla czworonogaów, a w rzeczywistości to cała paleta paprykowych możliwości. Jeszcze ćwierć wieku temu mieliśmy w Polsce zaledwie 6 odmian, a dzisiaj... możemy się pochwalić aż 57 kolorowymi i smakowymi wariantami.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 10 lipca 2019 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Efekt Wertera

Rozmowa z dr hab. n. med. prof. nadzw. Agnieszką Gmitrowicz - Wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i kierownikiem kliniki psychiatrii młodzieżowej w szpitalu uniwersyteckim w Łodzi.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Karol – u nas Zapomniany

Dawno temu w tyskim liceum Norwida uczono mnie, że ten hiszpański król miał powiedzieć „W moim państwie słońce nie zachodzi nigdy”. Tylko nie powiedziano mi wtedy, że jego państwo to nie tylko Hiszpania, ale też… Tychy, Mikołów, Pszczyna, w zasadzie cały Śląsk. I znacznie więcej, bo Karol V władał w Europie tak rozległymi terytoriami, jak nikt przed nim i nikt po nim. Mija właśnie 500 lat od jego koronacji.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Figa z makiem!

Z figą wiążą się legendy. Jedna głosi, że figowiec sam sobie wybiera miejsce i sąsiadów. Jeżeli w pobliżu domu wyrośnie drzewo figowe, to możemy mieć pewność, że mieszkają w nim dobrzy ludzie, skłonni do pomocy (naprawdę nie wiem, czemu w Polsce nie rosną przy każdej posesji…). Figa to także symbol skromności – prawdopodobnie inspirowany historią o utraconym raju przez pierwszych ludzi. Adam i Ewa zaraz po tym jak zlekceważyli jedyny zakaz, jaki dostali od Boga zostali właśnie z nim – z listkiem figowym, mającym zakryć cały ich wstyd. To oczywiście tylko przykłady, bo drzewa figowe będące jednymi z najstarszych drzew owocowych uprawianych przez człowieka (kto wie, kto uprawiał je przed ludźmi) miały mnóstwo czasu, żeby trafić do kanonu symboli i motywów literackich. A przy okazji… do gustów kulinarnych wielu smakoszy.

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Tabletka dobra na wszystko?

25 września był Światowy Dzień Farmaceuty. Dobra chyba okazja, by zadać sobie tytułowe pytanie: Tabletka dobra na wszystko? Polacy chyba uważają, że tak, bo jak wynika z raportu CBOS-u sprzed trzech lat, Polska znajduje się na drugim miejscu wśród krajów europejskich z największym spożyciem leków.

więcej

Partnerzy