Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że dzieci nieszczepione nie powinny być przyjmowane do szkół i przedszkoli?

W numerze

Wydanie
Numer 21/2019

Pusty koszyk za stówę

Pietruszka kosztuje na tyskim targu 22 złote! W marketach podobnie. Makrela wędzona, która jeszcze jesienią była w Auchanie w promocji za 9,99, teraz jest w tej promocji za 15 złotych. Nie wiem, o co oni w komunikatach rządowych opierają te wskaźniki inflacji, ale w moich tyskich zakupach inflacja w ciągu ostatniego roku wyniosła jakieś 30-50%!!

ilustracja

Z ostatnim czasie, coraz częściej wyjeżdżając z supermarketu sklepowym wózkiem, wspominam jakże niedawne czasy, gdy za stuzłotowy banknot miałam ten wózek wypełniony. Teraz patrząc to na sklepowy paragon, to na ledwo co zapełnione dno, zastanawiam się, po co mi te dodatkowe pieniądze od rządu (biorę 500+), jak stać mnie na mniej, niż dwa lata temu bez nich. Zastanawiam się też, skąd pieniądze na tę rozsławioną już piątkę Kaczyńskiego
i słynne „Jarkowe”? Przecież jakiś czas temu budżet i tak już się nie dopinał, a tu nagle jak spod ziemi, wyrosły miliardy do rozdania?
I wtedy połączyłam wszystkie puzzle… Miliardy dla wyborców plus wzrost cen, czyli ktoś uruchomił z mennicy maszynkę do drukowania pieniędzy. Niestety dla prostych konsumentów oznacza to, że inflacja wzrosła, więc
i ceny w sklepach też. Może dlatego PiS tak nie chce waluty euro? Bo wtedy decyzja prezesa Jarosława maszynki nie uruchomi.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  22 maja 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Pojazd uprzywilejowany to mit

Rozmowa ze starszym brygadierem Piotrem Szojdą, komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Tychach

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Konstytucja nie dumy lecz wstydu

Druga na świecie, wyprzedzająca swoją epokę, pionierska, postępowa – za kilka dni znów uraczą nas opowieściami o Konstytucji 3 Maja. I wszystko to będzie prawdą. Tylko… uchwalenie tej konstytucji było jedną z największych głupot, jakie w swojej historii zrobili Polacy.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Bażant dla każdego

Kiedyś podawany jako rarytas przeszedł długą i trudną drogę kulinarną, żeby po wielu latach znów wrócić do naszego menu. Znów jako rarytas. Zdaję sobie sprawę z tego, że bażant traktowany jest jako zbyt wyrafinowany, trudno dostępny i drogi przysmak – usłyszałam nawet, że wręcz „pretensjonalny”. To nie jest do końca prawda, choć znając jego losy (ostatnie sto lat omal nie skończyło się dla niego tragicznie) podejrzewam, dlaczego myślimy o bażancie jakby dalej chadzał wyłącznie po sarmackich stołach. Skoro mamy dostęp do kawioru, możemy w każdej chwili skoczyć na sushi lub ramen, albo w formie ciekawostki spróbować strusiny w praktycznie każdym większym mieście, to uwierzcie – bażant nie będzie już takim wyzwaniem.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Każdy obcy to wróg - niebezpieczne dzielnice

W każdym mieście mieszkaniec może wskazać miejsce grozy, gdzie strach spacerować gdy zgasną ostatnie promienie słońca. Nie inaczej jest na Śląsku. Powodów z których do niektórych miejsc śląskich miast przylgnęła łatka dzielnic grozy jest wiele, począwszy od biedy, częstych libacji alkoholowych, a na wysokim odsetku przestępstw kończąc. W niektórych miastach przyczyniły się do tego makabryczne wydarzenia, które po czasie urosły do wielkości legend miejskich, skutecznie odstraszających mieszkańców. Czasem by zebrać baty wystarczy być „obcym” na dzielnicy, wiec jak się nikogo tam nie zna, lub nie idzie się w konkretnym zamiarem odwiedzanie kogoś, lepiej się tam nie zapuszczać. A jak wygląda dziś sytuacja w miejscach grozy oraz gdzie się znajdują? Czy miasta starają się zmienić wizerunek tych miejsc?

więcej

Partnerzy