Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy wierzysz, że wpadka polityków PiS-u z materiałami wyborczymi opatrzonymi numerami listy przed ich losowaniem?

W numerze

Wydanie
Numer 21/2019

Pusty koszyk za stówę

Pietruszka kosztuje na tyskim targu 22 złote! W marketach podobnie. Makrela wędzona, która jeszcze jesienią była w Auchanie w promocji za 9,99, teraz jest w tej promocji za 15 złotych. Nie wiem, o co oni w komunikatach rządowych opierają te wskaźniki inflacji, ale w moich tyskich zakupach inflacja w ciągu ostatniego roku wyniosła jakieś 30-50%!!

ilustracja

Z ostatnim czasie, coraz częściej wyjeżdżając z supermarketu sklepowym wózkiem, wspominam jakże niedawne czasy, gdy za stuzłotowy banknot miałam ten wózek wypełniony. Teraz patrząc to na sklepowy paragon, to na ledwo co zapełnione dno, zastanawiam się, po co mi te dodatkowe pieniądze od rządu (biorę 500+), jak stać mnie na mniej, niż dwa lata temu bez nich. Zastanawiam się też, skąd pieniądze na tę rozsławioną już piątkę Kaczyńskiego
i słynne „Jarkowe”? Przecież jakiś czas temu budżet i tak już się nie dopinał, a tu nagle jak spod ziemi, wyrosły miliardy do rozdania?
I wtedy połączyłam wszystkie puzzle… Miliardy dla wyborców plus wzrost cen, czyli ktoś uruchomił z mennicy maszynkę do drukowania pieniędzy. Niestety dla prostych konsumentów oznacza to, że inflacja wzrosła, więc
i ceny w sklepach też. Może dlatego PiS tak nie chce waluty euro? Bo wtedy decyzja prezesa Jarosława maszynki nie uruchomi.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  22 maja 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Wierzę w ten Teatr

Rozmowa ze Sławkiem Żukowskim, reżyserem, aktorem, rysownikiem, malarzem, a nawet muzykiem!

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wio koniku

Przełom XIX i XX wieku to czas, kiedy rozwój cywilizacji bardzo przyspieszył. Mówimy  o nim w kontekście elektryczności, hut, samochodów, samolotów, chirurgii nawet. Tymczasem dla naszych górnośląskich przodków najważniejsze były być może zmiany, które zachodziły w transporcie… konnym. Ponieważ jednak najlepiej znam temat z okolic Mysłowic, będę operował przede wszystkim tutejszymi przykładami.

 

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Śląska oberiba!

Alka, Delikates Biała, Gabi czy Wiedeńska Biała - coś wam to mówi? No tak. A może po prostu…oberiba? Pewnie części nie trzeba już bardziej tłumaczyć. Tak proszę Państwa - dzisiaj biorę na warsztat kalarepę.

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

W Kamionce nie chcą szerokiej drogi

Plan zagospodarowania przestrzennego, który burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula pokazał mieszkańcom dzielnicy Kamionka – bardzo się im nie spodobał. Mało powiedziane, na spotkaniu 25 lipca było bardzo gorąco. Padały pod adresem burmistrza i planu gorące słowa. Najwięcej kontrowersji wzbudza szeroka ulica, prowadząca przez środek dzielnicy. Mieszkańcy nie wiedzą, czemu ma ona służyć, ale obawiają się, że stanie się drogą praktycznie tranzytową, a ich spokojna, cicha, wiejska w zasadzie dzielnica zmieni się nie do poznania.

więcej

Partnerzy