Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy wierzysz, że wpadka polityków PiS-u z materiałami wyborczymi opatrzonymi numerami listy przed ich losowaniem?

W numerze

Wydanie
Numer 21/2019

Marzenia PROCENTUJĄ

Z Maciejem Bladą rozmawia Dariusz Dyrda

ilustracja

- Niedawno poinformowałeś o swoim trzecim "dziecku". Pierwszy raz zostałeś "ojcem" 2,5 roku temu. Chyba w najśmielszych przypuszczeniach nie spodziewałeś się, że tak to się ułoży.
- To prawda, debiutancki "Klub 70" miał być spełnieniem marzenia i krótką przygodą po ukończeniu studiów filologicznych. Sytuacja na szczęście wymknęła się spod kontroli, kiedy po ciepłym odbiorze przyjaciele i znajomi "pocztą pantoflową" zaczęli polecać oraz przekazywać sobie książkę i tym sposobem czytelnikami stały się całe rodziny. "Klub", który początkowo miał być hołdem przyjaźni seniorom, trafił w ręce córek, wnuków, zięciów, zyskując status pozycji uniwersalnej.
- No właśnie, seniorzy. Nie bałeś się komentarzy, że 26-latek zabrał się za temat, o którym nic nie wie?
- Kiedy wydajesz książkę samemu, zawsze jest ryzyko wystawienia się na publiczną "corridę", a hejterzy tylko czekają, żeby dopiec. Teraz z uśmiechem wspominam sceptycznie nastawienie w wydawnictwie. Wątpliwości rozwiała moja redaktorka Agnieszka Kijas, znana i lubiana tyska pisarka i dziennikarka,  umieszczając słowa rekomendacji na tył książki: "Czy młody człowiek ma prawo pisać o starości?"...Nie chodzi
o to, czy może, ale po co to robi...by nieść Nadzieję."

 

28-letni tyszanin Maciej Blada, autor książek obyczajowych, założyciel stowarzyszenia „Warto Inaczej”, nominowany w plebiscycie na osobowość roku w dziedzinie „kultura”, zaprasza do Mediateki 29.05 o godz. 18.00 na promocję nowej książki i panel profilaktyki zdrowia.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  22 maja 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Wierzę w ten Teatr

Rozmowa ze Sławkiem Żukowskim, reżyserem, aktorem, rysownikiem, malarzem, a nawet muzykiem!

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wio koniku

Przełom XIX i XX wieku to czas, kiedy rozwój cywilizacji bardzo przyspieszył. Mówimy  o nim w kontekście elektryczności, hut, samochodów, samolotów, chirurgii nawet. Tymczasem dla naszych górnośląskich przodków najważniejsze były być może zmiany, które zachodziły w transporcie… konnym. Ponieważ jednak najlepiej znam temat z okolic Mysłowic, będę operował przede wszystkim tutejszymi przykładami.

 

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Śląska oberiba!

Alka, Delikates Biała, Gabi czy Wiedeńska Biała - coś wam to mówi? No tak. A może po prostu…oberiba? Pewnie części nie trzeba już bardziej tłumaczyć. Tak proszę Państwa - dzisiaj biorę na warsztat kalarepę.

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

W Kamionce nie chcą szerokiej drogi

Plan zagospodarowania przestrzennego, który burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula pokazał mieszkańcom dzielnicy Kamionka – bardzo się im nie spodobał. Mało powiedziane, na spotkaniu 25 lipca było bardzo gorąco. Padały pod adresem burmistrza i planu gorące słowa. Najwięcej kontrowersji wzbudza szeroka ulica, prowadząca przez środek dzielnicy. Mieszkańcy nie wiedzą, czemu ma ona służyć, ale obawiają się, że stanie się drogą praktycznie tranzytową, a ich spokojna, cicha, wiejska w zasadzie dzielnica zmieni się nie do poznania.

więcej

Partnerzy