Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Wydanie
Numer 20/2019

Noc w Muzeum

Tylko raz w roku można je zwiedzać po zmroku. Oferują wtedy niezwykłe atrakcje

Gdy zapadnie zmrok 18 maja, wydarzy się, mająca tylko raz w roku miejsce Noc Muzeów. Dnia tego wszystkie placówki tego typu proponują, za opłatą symboliczną lub zupełnie za darmo, obejrzenie ich zbiorów. Co więcej, na Noc Muzeów zazwyczaj przygotowują szczególne atrakcje, jakich na co dzień obejrzeć tam nie można. Warto więc się wybrać, niekoniecznie do muzeów krakowskich czy wrocławskich, także  w naszej okolicy jest kilka ciekawych propozycji.

ilustracja

Nas szczególnie zaciekawiła propozycja mikołowska, w wigilię Nocy Muzeów, czyli 17 maja. Miejska Placówka Muzealna i Starostwo Powiatowe w Mikołowie organizują wtedy zwiedzanie schronu przeciwatomowego z czasów zimnej wojny, który mieści się pod budynkiem starostwa. Zbiórkę zaplanowano na godz. 17.00 w Miejskiej Placówce Muzealnej przy ulicy Karola Miarki 15. Dla miłośników najnowszej historii to prawdziwa gratka.
W Tychach było spotkanie z Aniołem
Tychy także zaczęły wcześniej, bo już 11 maja na stadionie miejskim w Tychach dwaj legendarni tyscy bramkarze, Stefan Anioł
i Eugeniusz Cebrat przenieśli nas w czasy, gdy GKS zdobywał wicemistrzostwo Polski i grał w europejskich pucharach. Wraz z nimi można było także poznać arenę Mundialu U – 20. Ci, którzy byli przekonani, że poznali już wszystkie tajemnice związane z drugim najważniejszym tyskim sportem, mogli sprawdzić się w Wielkim Teście Wiedzy o Hokeju.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  15 maja 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy