Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że susza spowoduje duży wzrost cen żywności?

W numerze

Wydanie
Numer 20/2019

Noc w Muzeum

Tylko raz w roku można je zwiedzać po zmroku. Oferują wtedy niezwykłe atrakcje

Gdy zapadnie zmrok 18 maja, wydarzy się, mająca tylko raz w roku miejsce Noc Muzeów. Dnia tego wszystkie placówki tego typu proponują, za opłatą symboliczną lub zupełnie za darmo, obejrzenie ich zbiorów. Co więcej, na Noc Muzeów zazwyczaj przygotowują szczególne atrakcje, jakich na co dzień obejrzeć tam nie można. Warto więc się wybrać, niekoniecznie do muzeów krakowskich czy wrocławskich, także  w naszej okolicy jest kilka ciekawych propozycji.

ilustracja

Nas szczególnie zaciekawiła propozycja mikołowska, w wigilię Nocy Muzeów, czyli 17 maja. Miejska Placówka Muzealna i Starostwo Powiatowe w Mikołowie organizują wtedy zwiedzanie schronu przeciwatomowego z czasów zimnej wojny, który mieści się pod budynkiem starostwa. Zbiórkę zaplanowano na godz. 17.00 w Miejskiej Placówce Muzealnej przy ulicy Karola Miarki 15. Dla miłośników najnowszej historii to prawdziwa gratka.
W Tychach było spotkanie z Aniołem
Tychy także zaczęły wcześniej, bo już 11 maja na stadionie miejskim w Tychach dwaj legendarni tyscy bramkarze, Stefan Anioł
i Eugeniusz Cebrat przenieśli nas w czasy, gdy GKS zdobywał wicemistrzostwo Polski i grał w europejskich pucharach. Wraz z nimi można było także poznać arenę Mundialu U – 20. Ci, którzy byli przekonani, że poznali już wszystkie tajemnice związane z drugim najważniejszym tyskim sportem, mogli sprawdzić się w Wielkim Teście Wiedzy o Hokeju.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  15 maja 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Z dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, tyszanką, profesorem Uniwersytetu Śląskiego rozmawia Dariusz Dyrda

W czerwcu przez Polskę przetoczyła się dyskusja o decentralizacji, w tym samym miesiącu Sejm RP po raz piąty odrzucił projekt ustawy o śląskim języku regionalnym. O obu tych sprawach rozmawiamy z najbardziej znanym na Górnym  Śląsku komentatorem politycznym, prof. Małgorzatą Myśliwiec, politologiem z Tychów.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Miasta Duchów

Czy to cień, czy jeniec były, polski, niemiecki, sowiecki? Czy to wiatr, czy echo dawnych salw? Wiatr hula, historia zawodzi, zwiedzać, czy brać za pas nogi? Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…

Turystyka to nie tylko piękne pałace, strzeliste góry, czyste jeziora. Są tacy, którzy wolą zwiedzać miejsca ludne niegdyś, a dziś wymarłe. Miasta widma. Wiele takich na świecie, ale i na zachodzie Polski, na dawnych terenach niemieckich, także parę znaleźć można. Zapraszam do miast wymarłych.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Morwa - repertuar do nadrobienia

Mało się o niej mówi mimo, że morwa to roślina znana od tysiącleci. Jej owoce, które przypominają śląskie ostrenżyny czyli polskie jeżyny, albo dzikie maliny sugerują, że morwa to po prostu krzak. Nic bardziej mylnego – to drzewo, które potrafi osiągnąć nawet do 10 metrów wysokości i przetrwać nawet 250 lat. W Polsce nie wzięła się przez przypadek, a na jej historię i właściwości warto zwrócić uwagę.

więcej

Reportaż

ilustracja

Coś do jedzenia, proszę

Niedawno zaczęły się upragnione przez wszystkich wakacje, ale wakacje to nie tylko letni czas wypoczynku, w którym kurorty i wakacyjne miejscowości zapełniają się turystami… zwiększa się też liczba ludzi tam żebrzących. Pod tym względem wakacje niczym się nie różnią od okresu przed świętami, kiedy skokowo zwiększa się liczba ludzi w potrzebie, ale nie dajmy się zwieść - większość
z nich tak naprawdę nic ze zjawiskiem skrajnej biedy wspólnego nie ma, a takie żebranie może być dochodowym zajęciem.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Grosz do grosza…

Postanowiłam sprawdzić, jak to jest, gdy masz pieniądze na przyzwoite zakupy, ale są one w maleńkich nominałach. Grosz, dwa grosze, pięć groszy, dwadzieścia to już grubsza kasa. Dysponuję takimi zawsze, bo mój maż ma dziwny zwyczaj zbieractwa, a raczej porzucania po domu w przeróżnych miejsca drobnych monet, które ja, wychowana w szacunku do pieniądza, zbieram do wielkiego słoika… i zawsze mam dylemat, co zrobić z zebranymi miedziakami. No to dzisiaj sprawdzę, ile są warte. Ruszam w miasto!

więcej

Partnerzy