Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Wydanie
Numer 20/2019

Niebezpieczeństwo skryte w trawie i wodzie

Gdy cię dziabnie to, o Boże, i ibuprom nie pomoże. Się go wcale nie boimy, z szerzeniem nie pomylimy, bo to szerszeń straszy nas. Chociaż oni są groźniejsi, od szerszeni też liczniejsze.

ilustracja

Jeśli ktoś myśli, że zostając w Polsce nie może spotkać groźnych owadów - popełnia wielki błąd. Bo nie tylko wyjeżdżając do dalekich krain i na odległe kontynenty jesteśmy narażeniu na atak. Spędzając czas na leniuchowaniu czy też łapiąc ostatki słońca na paprocańskiej plaży, albo opalając się na trawie, można mieć spotkanie z niebezpiecznym stworzeniem, żyjącym zarówno w środowisku wodnym,  w trawie lub ziemi. Z drugiej strony ja też myślałem, że tym co mi w Polsce może zagrażać, jest szerszeń albo krzyżak - i na nie uważam - ale ich morfologię dobrze znam, jest mi to pomocne w unikaniu dziabnięcia. Ale występują w Polsce owady, o których występowaniu nie wiedziałem, a stwarzają one zagrożenie dla ludzi wcale nie mniejsze niż ukąszenie krzyżaka czy szerszenia, a niektóre w tych ugryzień mogą skutkować nawet śmiercią.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  15 maja 2019 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy