Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Wydanie
Numer 20/2019

Ślůnzok, kiery wemedikowoł matura

Plac do godki

Momy terozki matury. Ani se niy poradzicie forsztelować, skond się wziyny. Na zicher niy wiycie. A wyerklerowoł je Ślůnzok, kiery w XVIII storoczu genau u nos zrychtowoł piyrsze matury.

ilustracja

Egzamin dojrzałości, kiery ůwdy mianowoł sie das Abitur (skuli tego „abiturient”) wkludził  do szul baron Karl von Zedlitz, chop ze Ślůnska, a direkt ze wsi Schwarzwaldau (terozki Czarny Bór) kole Waldenburga (Wałbrzych).
Boł to srogi intelektualista. Kamracił, juże ôd studiów. ze samym Immanuelem Kantym, ale tyż ze konigiym Fryderykiem, kierego mianujom Wielgim. Kupa lot ze tego kamractwa nic ni mioł, boł mało wożnym byamtrym we pruskim państwie. Tym barży, że chocia kamracił ze królym, to mu niy skwoloł. Wdycki padoł, co myśli.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  15 maja 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy