Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Wydanie
Numer 16/2019

Jedyna w Polsce – dla niej to pech

Można być jedynym mistrzem Polski w jakiejś dyscyplinie albo rekordzistą i wtedy ma się pozytywne odczucie…

ilustracja

Ale bycie jedynym obciążonym ciężką chorobą, to już spory problem, zwłaszcza gdy NFZ odmawia refundacji leku potrzebnego do terapii. Z takim problemem musi mierzyć się Zuzanna Fizia- 42-letnia specjalistka rehabilitacji, która mieszka i pracuje w Krakowie. Pani Zuzanna jednak urodziła się w Tychach, tu też skończyła liceum, a na Śląskiej Akademii Medycznej ukończyła studia. Jako jedyna w Polsce cierpi na obniżone stężenie interleukiny 12 i interferonu gamma. Oznacza to mniej więcej tyle, że każda choroba, nawet katar, może stanowić potencjalne zagrożenie dla jej życia. Wszystko dlatego, że obniżony poziom tych dwóch substancji, których jej organizm nie wytwarza, powoduje upośledzenie układu odpornościowego, przez co nawet błahe i niegroźne dla ludzi zdrowych przeziębienie kończy się u pani Zuzanny ciężką chorobą i długą hospitalizacją.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  17 kwietnia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy