Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Wydanie
Numer 16/2019

Na SORze trwa „wojna”

Ton dyskusji na temat funkcjonowania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i Izb Przyjęć nadają pacjenci. To oni częściej zabierają głos w tej sprawie w mediach
i na forach internetowych, dzieląc się swoimi doświadczeniami i odczuciami. Rzeczywistość oceniają według stanu swojej wiedzy na temat zasad funkcjonowania służby zdrowia i „posiadanej” wiedzy medycznej (zdobytej w Internecie).

ilustracja

Chętnie dzielą się informacjami o swoich chorobach i dolegliwościach. Lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni, choć zwykle wiedzą na ten temat więcej, publicznie nie zabierają głosu w ogóle, lub wypowiadają się bardzo oszczędnie, nawet w obronie własnej. Obowiązuje ich tajemnica zawodowa. A jeśli nawet, to ogólnie, bez szczegółów, czyli nudno. Nie ma czego porównywać z krwistymi, czasem nawet dosłownie, historiami chorych.
Połowa [Zamówienie 126746] (25 marca 2019) [Zamówienie 126746] (25 marca 2019)"umierała!"
W taki oto sposób tworzy się medialny wizerunek ważnego kawałka rzeczywistości. I nie chodzi wcale o jakiś margines. Największy, ale nie jedyny na terenie wydawania „Echa” Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez przyjął w ubiegłym roku w swojej Izbie Przyjęć prawie 44 tysiące pacjentów. Mniej, niż połowa - niecałe 17,5 tysiąca wizyt zakończyło się na jednym ze szpitalnych oddziałów. Reszcie, czyli około 28 000 pacjentów udzielono porady. Do tego doliczyć trzeba prawie 36 tysięcy świadczeń udzielonych w poradni nocnej i świątecznej opieki. Po zsumowaniu wychodzi na to, że w tylko „wojewódzkim” w 2018 roku z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia, albo groźby utraty życia, stawiła się połowa mieszkańców Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego!
Personel IP tyskiego szpitala przyjmował średnio 120 pacjentów na dobę, a lekarze nocnej i świątecznej opieki 98 osób popołudniami, w nocy w tygodniu oraz w dni w świąteczne.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  17 kwietnia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy