Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że susza spowoduje duży wzrost cen żywności?

W numerze

Wydanie
Numer 16/2019

Miejsce miedzy jawą a snem

Pamiętam, trafiłam tam jako 12-letnia dziewczynka. Stara niepozorna kamienica na ulicy Pankiewicza w Bielsku- Białej, prawie w rynku, ale nie w rynku. A w niej prywatne muzeum Tadeusza Modrzewskiego, który przepisuje tam książki Reymonta i nie tylko. Wtedy nie miałam jeszcze tej świadomości, co się tam dzieje i nie interesowało mnie bogactwo eksponatów zgromadzonych przez właściciela, oraz praca jaką tam wykonuje. I w jakich warunkach!

ilustracja

Dziś  po prawie 18 latach wracam tam, by przyjrzeć się pomalowanym przez pana Tadeusza ścianom i zobaczyć wszystkie własnoręcznie przepisane i z wielką pieczołowitością ozdobione przez niego książki. Tu rzeczywiście zatrzymał się czas! Gdy tu ostatni raz byłam wyglądało identycznie, dalej nie ma tu prądu ani ogrzewania, a sam właściciel przepisuje dzieła mistrza przy pomocy gęsiego pióra i przy blasku świec.
Bo taką ma ideę: jest skrybą!
Tak, ostatnim skrybą w Polsce, a może i Europie. Ręcznie przepisuje książki. Taka sceneria budzi od razu skojarzenie z zakonnikami przepisującymi księgi gdzieś w klasztornej bibliotece. Chociaż zaczęło się od książek Reymonta, to twórca przepisał również inne klasyczne pozycje z polskiej literatury, takie jak „Pan Tadeusz” czy „Krzyżacy”.  Tu są ich rękopisy, choć oczywiście nie pióra autora. Ale tutaj słowa, że  książka jest czyjegoś pióra nabierają zupełnie innego znaczenia.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  17 kwietnia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Z dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, tyszanką, profesorem Uniwersytetu Śląskiego rozmawia Dariusz Dyrda

W czerwcu przez Polskę przetoczyła się dyskusja o decentralizacji, w tym samym miesiącu Sejm RP po raz piąty odrzucił projekt ustawy o śląskim języku regionalnym. O obu tych sprawach rozmawiamy z najbardziej znanym na Górnym  Śląsku komentatorem politycznym, prof. Małgorzatą Myśliwiec, politologiem z Tychów.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Miasta Duchów

Czy to cień, czy jeniec były, polski, niemiecki, sowiecki? Czy to wiatr, czy echo dawnych salw? Wiatr hula, historia zawodzi, zwiedzać, czy brać za pas nogi? Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…

Turystyka to nie tylko piękne pałace, strzeliste góry, czyste jeziora. Są tacy, którzy wolą zwiedzać miejsca ludne niegdyś, a dziś wymarłe. Miasta widma. Wiele takich na świecie, ale i na zachodzie Polski, na dawnych terenach niemieckich, także parę znaleźć można. Zapraszam do miast wymarłych.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Morwa - repertuar do nadrobienia

Mało się o niej mówi mimo, że morwa to roślina znana od tysiącleci. Jej owoce, które przypominają śląskie ostrenżyny czyli polskie jeżyny, albo dzikie maliny sugerują, że morwa to po prostu krzak. Nic bardziej mylnego – to drzewo, które potrafi osiągnąć nawet do 10 metrów wysokości i przetrwać nawet 250 lat. W Polsce nie wzięła się przez przypadek, a na jej historię i właściwości warto zwrócić uwagę.

więcej

Reportaż

ilustracja

Coś do jedzenia, proszę

Niedawno zaczęły się upragnione przez wszystkich wakacje, ale wakacje to nie tylko letni czas wypoczynku, w którym kurorty i wakacyjne miejscowości zapełniają się turystami… zwiększa się też liczba ludzi tam żebrzących. Pod tym względem wakacje niczym się nie różnią od okresu przed świętami, kiedy skokowo zwiększa się liczba ludzi w potrzebie, ale nie dajmy się zwieść - większość
z nich tak naprawdę nic ze zjawiskiem skrajnej biedy wspólnego nie ma, a takie żebranie może być dochodowym zajęciem.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Grosz do grosza…

Postanowiłam sprawdzić, jak to jest, gdy masz pieniądze na przyzwoite zakupy, ale są one w maleńkich nominałach. Grosz, dwa grosze, pięć groszy, dwadzieścia to już grubsza kasa. Dysponuję takimi zawsze, bo mój maż ma dziwny zwyczaj zbieractwa, a raczej porzucania po domu w przeróżnych miejsca drobnych monet, które ja, wychowana w szacunku do pieniądza, zbieram do wielkiego słoika… i zawsze mam dylemat, co zrobić z zebranymi miedziakami. No to dzisiaj sprawdzę, ile są warte. Ruszam w miasto!

więcej

Partnerzy