Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Wydanie
Numer 16/2019

Demonstracja poparcia dla strajku

W poniedziałek 15 kwietnia pod tyską Żyrafą zebrał się niemal tysiąc osób, na pikiecie dotyczącej strajku nauczycieli a szerzej – kondycji oświaty. Było sporo nauczycieli, sporo młodzieży i dzieci, ale też całkiem niemało ludzi, którzy przyszli po prostu wyrazić swoją solidarność z nauczycielami. Pojawili się oczywiście także politycy, choć jedynie z Platformy Obywatelskiej.

ilustracja

Na scenie zabierali głos nauczyciele i uczniowie oraz rodzice. Nauczyciele przedstawiali swoją sytuację, prosząc, by nie wierzyć w informacje strony rządowej, bo ich zarobki są w istocie znacznie niższe. Podkreślali też, że szkoły są  niedoinwestowane, a program nauczania przeładowany, z tego powodu trudno jest dobrze utrwalać młodzieży zdobytą już wiedzę. Mówili, że w swoich żądaniach są zdeterminowani i będą strajkować aż do skutku.

Jesteśmy ze swoimi nauczycielami…

Licznie zebrana młodzież licealna (głównie LO im. Norwida) wyraźnie solidaryzowała się z nauczycielami, nic sobie jakby nie robiąc z zagrożenia, że matury się nie odbędą. – Śmieszy mnie, gdy słyszę, że świat się zawali, bo maturę trzeba będzie przesunąć. Jestem pewna, że z tej sytuacji znajdzie się jakieś wyjście, a wiem, że jeśli nasi nauczyciele się teraz ugną, to przez kolejnych wiele lat nic się nie zmieni na lepsze. Sama myślę po studiach o pracy w szkole, ale tym bardziej chcę przyjść do nowoczesnej, w której nauczyciel jest przyzwoicie wynagradzany – mówiła nam dziewczyna z maturalnej klasy, zresztą wnuczka emerytowanej nauczycielki. Dodawała, że mama także marzyła o pracy w szkole, ale widząc zarobki ostatecznie wybrała karierę biurową. – A ja chcę móc wybrać pracę zgodną z pasją,
a nie inną, tylko dlatego, że godziwie płatną.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  17 kwietnia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy