Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że susza spowoduje duży wzrost cen żywności?

W numerze

Wydanie
Numer 16/2019

Demonstracja poparcia dla strajku

W poniedziałek 15 kwietnia pod tyską Żyrafą zebrał się niemal tysiąc osób, na pikiecie dotyczącej strajku nauczycieli a szerzej – kondycji oświaty. Było sporo nauczycieli, sporo młodzieży i dzieci, ale też całkiem niemało ludzi, którzy przyszli po prostu wyrazić swoją solidarność z nauczycielami. Pojawili się oczywiście także politycy, choć jedynie z Platformy Obywatelskiej.

ilustracja

Na scenie zabierali głos nauczyciele i uczniowie oraz rodzice. Nauczyciele przedstawiali swoją sytuację, prosząc, by nie wierzyć w informacje strony rządowej, bo ich zarobki są w istocie znacznie niższe. Podkreślali też, że szkoły są  niedoinwestowane, a program nauczania przeładowany, z tego powodu trudno jest dobrze utrwalać młodzieży zdobytą już wiedzę. Mówili, że w swoich żądaniach są zdeterminowani i będą strajkować aż do skutku.

Jesteśmy ze swoimi nauczycielami…

Licznie zebrana młodzież licealna (głównie LO im. Norwida) wyraźnie solidaryzowała się z nauczycielami, nic sobie jakby nie robiąc z zagrożenia, że matury się nie odbędą. – Śmieszy mnie, gdy słyszę, że świat się zawali, bo maturę trzeba będzie przesunąć. Jestem pewna, że z tej sytuacji znajdzie się jakieś wyjście, a wiem, że jeśli nasi nauczyciele się teraz ugną, to przez kolejnych wiele lat nic się nie zmieni na lepsze. Sama myślę po studiach o pracy w szkole, ale tym bardziej chcę przyjść do nowoczesnej, w której nauczyciel jest przyzwoicie wynagradzany – mówiła nam dziewczyna z maturalnej klasy, zresztą wnuczka emerytowanej nauczycielki. Dodawała, że mama także marzyła o pracy w szkole, ale widząc zarobki ostatecznie wybrała karierę biurową. – A ja chcę móc wybrać pracę zgodną z pasją,
a nie inną, tylko dlatego, że godziwie płatną.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  17 kwietnia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Z dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, tyszanką, profesorem Uniwersytetu Śląskiego rozmawia Dariusz Dyrda

W czerwcu przez Polskę przetoczyła się dyskusja o decentralizacji, w tym samym miesiącu Sejm RP po raz piąty odrzucił projekt ustawy o śląskim języku regionalnym. O obu tych sprawach rozmawiamy z najbardziej znanym na Górnym  Śląsku komentatorem politycznym, prof. Małgorzatą Myśliwiec, politologiem z Tychów.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Miasta Duchów

Czy to cień, czy jeniec były, polski, niemiecki, sowiecki? Czy to wiatr, czy echo dawnych salw? Wiatr hula, historia zawodzi, zwiedzać, czy brać za pas nogi? Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…

Turystyka to nie tylko piękne pałace, strzeliste góry, czyste jeziora. Są tacy, którzy wolą zwiedzać miejsca ludne niegdyś, a dziś wymarłe. Miasta widma. Wiele takich na świecie, ale i na zachodzie Polski, na dawnych terenach niemieckich, także parę znaleźć można. Zapraszam do miast wymarłych.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Morwa - repertuar do nadrobienia

Mało się o niej mówi mimo, że morwa to roślina znana od tysiącleci. Jej owoce, które przypominają śląskie ostrenżyny czyli polskie jeżyny, albo dzikie maliny sugerują, że morwa to po prostu krzak. Nic bardziej mylnego – to drzewo, które potrafi osiągnąć nawet do 10 metrów wysokości i przetrwać nawet 250 lat. W Polsce nie wzięła się przez przypadek, a na jej historię i właściwości warto zwrócić uwagę.

więcej

Reportaż

ilustracja

Coś do jedzenia, proszę

Niedawno zaczęły się upragnione przez wszystkich wakacje, ale wakacje to nie tylko letni czas wypoczynku, w którym kurorty i wakacyjne miejscowości zapełniają się turystami… zwiększa się też liczba ludzi tam żebrzących. Pod tym względem wakacje niczym się nie różnią od okresu przed świętami, kiedy skokowo zwiększa się liczba ludzi w potrzebie, ale nie dajmy się zwieść - większość
z nich tak naprawdę nic ze zjawiskiem skrajnej biedy wspólnego nie ma, a takie żebranie może być dochodowym zajęciem.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Grosz do grosza…

Postanowiłam sprawdzić, jak to jest, gdy masz pieniądze na przyzwoite zakupy, ale są one w maleńkich nominałach. Grosz, dwa grosze, pięć groszy, dwadzieścia to już grubsza kasa. Dysponuję takimi zawsze, bo mój maż ma dziwny zwyczaj zbieractwa, a raczej porzucania po domu w przeróżnych miejsca drobnych monet, które ja, wychowana w szacunku do pieniądza, zbieram do wielkiego słoika… i zawsze mam dylemat, co zrobić z zebranymi miedziakami. No to dzisiaj sprawdzę, ile są warte. Ruszam w miasto!

więcej

Partnerzy