Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że susza spowoduje duży wzrost cen żywności?

W numerze

Wydanie
Numer 16/2019

To mistrzostwo smakuje wykwintnie!

ROZMOWA z Grzegorzem Bednarskim, prezesem spółki Tyski Sport, którego pytamy o piłkarzy, koszykarzy, a przede wszystkim – złotych hokeistów GKS-u.

ilustracja

- Wielkie gratulacje! Ochłonął pan już?
- Zdecydowanie. To była droga przez mękę, ale coś, co rodziło się w bólach, na sam koniec smakuje wyśmienicie, wykwintnie. W ustach samych chłopaków przewijają się słowa, że drużyna pokazała charakter i to, że na lodzie jest jednością. Czuli, że mimo różnych przeciwności są w stanie wygrać jedną serię, potem drugą serię, a na sam koniec przełamać klątwę, która bolała nas wszystkich. Mnie – w szczególności. Podczas mojego pobytu w GKS-ie „udało” mi się niestety przegrać z Cracovią dwa finały, w tym jeden – spektakularnie, bo doprowadzając ze stanu 3:1 do 3:4. Dlatego teraz zwycięstwo nad Cracovią na jej lodowisku to poezja!

- O której położył się pan spać?
- Nie mierzyłem czasu. Byłem w wyśmienitym humorze, emocje się kotłowały, dlatego zanim usnąłem, minęło sporo czasu.

- Komu zawiesił pan na szyi medal z największą dumą?
- Z każdym wyściskałem się zaraz po końcowej syrenie. Myślę, że nie przesadzę, jeśli powiem, że mamy między sobą dobry „flow”; zarówno indywidualnie, jak i w grupie. Każdy wieszany przeze mnie medal był za zasługi. I od serca!

- To złoto smakuje inaczej niż przed rokiem?
- Zdecydowanie. To pewien truizm, ale potwierdziło się, że w życiu trudniej jest utrzymać się na szczycie niż na niego wejść. Zdecydowanie trudniej.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  17 kwietnia 2019 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Z dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, tyszanką, profesorem Uniwersytetu Śląskiego rozmawia Dariusz Dyrda

W czerwcu przez Polskę przetoczyła się dyskusja o decentralizacji, w tym samym miesiącu Sejm RP po raz piąty odrzucił projekt ustawy o śląskim języku regionalnym. O obu tych sprawach rozmawiamy z najbardziej znanym na Górnym  Śląsku komentatorem politycznym, prof. Małgorzatą Myśliwiec, politologiem z Tychów.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Miasta Duchów

Czy to cień, czy jeniec były, polski, niemiecki, sowiecki? Czy to wiatr, czy echo dawnych salw? Wiatr hula, historia zawodzi, zwiedzać, czy brać za pas nogi? Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…

Turystyka to nie tylko piękne pałace, strzeliste góry, czyste jeziora. Są tacy, którzy wolą zwiedzać miejsca ludne niegdyś, a dziś wymarłe. Miasta widma. Wiele takich na świecie, ale i na zachodzie Polski, na dawnych terenach niemieckich, także parę znaleźć można. Zapraszam do miast wymarłych.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Morwa - repertuar do nadrobienia

Mało się o niej mówi mimo, że morwa to roślina znana od tysiącleci. Jej owoce, które przypominają śląskie ostrenżyny czyli polskie jeżyny, albo dzikie maliny sugerują, że morwa to po prostu krzak. Nic bardziej mylnego – to drzewo, które potrafi osiągnąć nawet do 10 metrów wysokości i przetrwać nawet 250 lat. W Polsce nie wzięła się przez przypadek, a na jej historię i właściwości warto zwrócić uwagę.

więcej

Reportaż

ilustracja

Coś do jedzenia, proszę

Niedawno zaczęły się upragnione przez wszystkich wakacje, ale wakacje to nie tylko letni czas wypoczynku, w którym kurorty i wakacyjne miejscowości zapełniają się turystami… zwiększa się też liczba ludzi tam żebrzących. Pod tym względem wakacje niczym się nie różnią od okresu przed świętami, kiedy skokowo zwiększa się liczba ludzi w potrzebie, ale nie dajmy się zwieść - większość
z nich tak naprawdę nic ze zjawiskiem skrajnej biedy wspólnego nie ma, a takie żebranie może być dochodowym zajęciem.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Grosz do grosza…

Postanowiłam sprawdzić, jak to jest, gdy masz pieniądze na przyzwoite zakupy, ale są one w maleńkich nominałach. Grosz, dwa grosze, pięć groszy, dwadzieścia to już grubsza kasa. Dysponuję takimi zawsze, bo mój maż ma dziwny zwyczaj zbieractwa, a raczej porzucania po domu w przeróżnych miejsca drobnych monet, które ja, wychowana w szacunku do pieniądza, zbieram do wielkiego słoika… i zawsze mam dylemat, co zrobić z zebranymi miedziakami. No to dzisiaj sprawdzę, ile są warte. Ruszam w miasto!

więcej

Partnerzy