Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że strajk nauczycieli służy oświacie, czy też szkodzi uczniom?

Wynik głosowania:

44%
31%
25%
 
Nie wierzę, że chodzi im o dobro szkoły. Tylko o kasę!
 
Oświata wymaga reformy, ale się jej boję, bo co jedna, to gorsza
 
Jak nie chcą uczyć dzieci, niech się zwolnią!!

W numerze

Wydanie
Numer 15/2019

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

ilustracja

Przywykliśmy sądzić, że II wojna światowa skończyła się na Górnym Śląsku na przełomie stycznia i lutego 1945 roku, gdy armia sowiecka przedwojenną część Polską spod okupacji niemieckiej wyzwoliła, a przedwojenną część niemiecką zdobyła. Tymczasem to nieprawda, Niemcy na południowych i zachodnich rubieżach Górnego Śląska bronili się do samego końca wojny.

Przede wszystkim skąd to rozróżnienie: wyzwolone i zdobyte? Otóż terytorium niemieckiego spod niemieckiej okupacji nie można było wyzwolić. A Zabrze, Bytom, Gliwice, Opole, Racibórz – przed wybuchem wojny były w Niemczech, podobnie jak Berlin. I podobnie jak Berlin nie zostały wyzwolone, lecz zdobyte. Wynika to z logiki, ale i prawa międzynarodowego.
Wracając jednak do zimy 1945 roku sowieci rzeczywiście, dzięki genialnemu manewrowi okrążającemu „Złote wrota” zajęli pomiędzy 25 a 29 stycznia, niemal bez walki, Górnośląski Okręg Przemysłowy. Wojska niemieckie bojąc się okrążenia, wycofywały się na południe. Nadal posiadały jednak duże zdolności bojowe. I miały jednoznaczny rozkaz bronić do upadłego południowo-zachodniej części Górnego Śląska, gdzie znajdowały się ostatnie pozostające w niemieckich rękach ważne ośrodki przemysłowe: rybnicki i ostrawski. Utrata także ich oznaczałaby dla Niemiec niemożność dalszego prowadzenia wojny. Oznaczałaby też otwarcie sowietom drogi do Saksonii, Czech i Wiednia, a nawet oskrzydlanie od południa Berlina.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  10 kwietnia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Rowery nie zastąpią samochodów, ale ….

Rozmowa z Wiesławem Bełzem, prezesem stowarzyszenia Rowerowe Katowice

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Odchodzący świat waserturmów

Od  dziesięcioleci stanowią nieodłączny  element naszego krajobrazu, a  nierzadko też punkt  orientacyjny, bo widać je  z daleka. Teraz jednak odchodzą, podobnie jak wiele innych obiektów  wczesnej epoki industrialnej. Trudno ratować każdą starą fabryczkę, ale waserturmów szkoda, bo mają szczególne piękno. Są jakieś takie dostojne. Zaś te w naszej  najbliższej okolicy najwyraźniej nie mają szczęścia do właścicieli.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rosole mio!

Dużo jest smaków bez których nie wyobrażamy sobie kuchni. I co ciekawe, najczęściej są to proste potrawy - jedzenie, które od zawsze nam towarzyszy i do którego najczęściej wracamy. Pamiętam jak wyjechałam z domu do akademika, myśląc, że teraz w końcu będę mogła jeść tylko to, na co będę miała ochotę. Rebelia, prawdziwa wolność, słowem: czyste szaleństwo. Pizza, zupki chińskie, hamburgery i tony słodyczy na okrągło. Nawet nie wiem jak to się stało, że pewnego dnia, po zaledwie kilku miesiącach sielanki, wykonałam ten jeden, przełomowy w życiu prawie każdego, młodego człowieka telefon - „Babciu...to jak się robi ten cały rosół”? 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ziobro szuka mafii górniczej

Minister wie lepiej od sądu?

więcej

Partnerzy