Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że Dzień Górnośląskiej Flagi to dobra inicjatywa?

W numerze

Przeglądasz:

Numer 29/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 29/2019

Mistrzowie wrócili do pracy

GKS Tychy rozpoczął kolejny etap okresu przygotowawczego do nowego sezonu, który – znów – stać będzie pod znakiem zmagań nie tylko w Polskiej Hokej Lidze, ale i również fazie grupowej Champions Hockey League.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 29/2019

Zamiast targu - klęska

A może tak ruszcie tyłki panowie rolnicy! Bo zachowujecie się jak artyści malarze, którzy natworzyli tysiące bohomazów, a teraz domagają się interwencyjnego ich skupu i dopłat do każdego malowidła, bo prostackie społeczeństwo się na sztuce coś nie zna i płócien tych kupować nie chce.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 29/2019

Wiele wisiało górnośląskich flag

W większości miejscowości naszego regionu obchodzono Dzień Górnośląskiej Flagi (Dziyń Ślōnskiyj Fany), popularyzowany od kilku lat przez regionalistów z różnych śląskich organizacji, Związku Górnośląskiego, RAŚ-u czy mysłowickiej Ślonskiej Ferajny.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 29/2019

W pszczyńskiej herbaciarni znów będzie można napić się herbaty

Od 1 kwietnia wyspa znajdująca się na terenie Parku Zamkowego wraz z herbaciarnią przejęła Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej i od razu gdy obiekty przejęła pojawił się pomysł by w tym miejscu mogła powstać kawiarnia albo restauracja.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 29/2019

Pomóżmy uratować żydowski cmentarz w Pszczynie

Sławomir Pastuszka, który jest opiekunek żydowskiego cmentarza w Pszczynie, od ponad 14 lat zajmuje się nie tylko porządkowaniem tego miejsca i dbaniem o to by nie ulegała ono dalszej degradacji, ale również przybliża historie tego miejsca tym, którzy je odwiedzają.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 29/2019

Lędzińskie władze – mistrzowie bubla

Lędziny chyba starają się o zwycięstwo w jakimś konkursie na samorządowy bubel roku. W ostatnim czasie popisały się aż dwoma takimi cudeńkami.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 29/2019

Meteoryty pana Jurka

Dla nas to tylko przedmioty, ale dla nich to pasja która często zaczęła się od przypadku, a czasem od fascynacji która często trwa już od wczesnego dzieciństwa. Ich kolekcje powiększały się, by w końcu ich wielkość ujrzeli inni ludzi i powiedzieli: O łał! Ale prawie każdy miał epizod takiego zbieractwa, na przykład sławne karteczki - gdy przyszła na nie moda zbierało je każde dziecko w szkole; cześć z nas na pewno zbierała kiedyś kapsle albo opakowania po zapałkach, ale tylko ci którzy wytrwali w swojej pasji, mogą nazwać się prawdziwymi kolekcjonerami.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 29/2019

I flaszki Nolci

Szukając w internecie innych kolekcjonerów trafiłam na szklaną galerie ”Pół Żartem, Pół Serio” Patrycji Długajczyk, skądinąd wyluzowanej pełnej pozytywnej energii dziołchy i jedynej znanej mi osoby, która cieszy się gdy
w prezencie przyniesie jej się pustą butelkę. Nolcia – bo tak ją nazywają znajomi - zbiera w galerii szklane butelki od prawie 4 lat, ale tak naprawdę zaczęło się to jakieś 12 lat temu, a początki, jak to początki, były bardzo niepozorne. Co ciekawe, miejsce to jest unikatowe, bo nigdzie indziej nie znajdziecie podobnej galerii.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 29/2019

Komendant nie żyje

W poniedziałek 8 lipca wczesnym popołudniem w wypadku drogowym zginął komendant mikołowskiej policji, Krzysztof Skowron.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 29/2019

Kompoty nie tylko na letnie poty

Czym jest kompot? Najprościej mówiąc to napój przygotowywany z gotowanych - świeżych lub suszonych -owoców. Składnikami są najczęściej jabłka, gruszki, truskawki, wiśnie, maliny, porzeczki, czereśnie, czy rabarbar. Ale tak naprawdę każdy owoc się nada, choć gotowana pomarańcza na przykład może nadać mu goryczki. Tradycyjne mogą być przyrządzone z dodatkiem cukru, miodu i przypraw. Od ich doboru zależy najwięcej - możemy się skutecznie chłodzić, albo - jeśli pogoda nagle przestaje dopisywać - ogrzewać.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 29/2019

Rudy samotnik z przygodami

Biegnie z drzewa, po orzeszka, starsza pani trzyma w dłoni. Lecz nerwowo się rozgląda, czy jej aby nikt nie goni. Potem pędzi znów w konary, spożyć wyłudzone dary.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 29/2019

HAJMAT

Wyjaśnić Polakowi, czym jest Hajmat, to jak wyjaśnić Papuasowi, czym jest bigos. Można próbować, ale po co? I tak nie zrozumie. Bo żeby zrozumieć, smak trzeba poczuć; opowiedzieć się nie da ani Papuasowi smaku bigosu, ani Polakowi istoty Hajmatu. Tak jak Papuasowi nic nie powie, że bigos to z grubsza rzecz biorąc uduszona razem kapusta i mięso – plus przyprawy – tak Polak nie pojmie, że Hajmat to ojczyzna ważniejsza od Ojczyzny.

więcej

Wywiad

ilustracja

Chcę pokazać kłamstwa i hejt!

 W ciągu zaledwie kilku dni, od 8 czerwca, tyski lekarz Dawid Ciemięga zebrał w internetowej zbiórce niemal 50 000 złotych na film o antyszczepionkowcach, który zamierza nakręcić. Zbiórka wciąż trwa a Ciemięga jest zachwycony odzewem. Nie tylko z powodu wysokości kwoty – raczej dlatego, iż odzew ten jest dowodem, że według wielu z nas taki film jest potrzebny.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Miasta Duchów

Czy to cień, czy jeniec były, polski, niemiecki, sowiecki? Czy to wiatr, czy echo dawnych salw? Wiatr hula, historia zawodzi, zwiedzać, czy brać za pas nogi? Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…

Turystyka to nie tylko piękne pałace, strzeliste góry, czyste jeziora. Są tacy, którzy wolą zwiedzać miejsca ludne niegdyś, a dziś wymarłe. Miasta widma. Wiele takich na świecie, ale i na zachodzie Polski, na dawnych terenach niemieckich, także parę znaleźć można. Zapraszam do miast wymarłych.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Bóbr i żubr – dwa bratanki

Zanim komuś strzeli pomysł, żeby wybrać się na polowanie, proponuję sprawę wrzucenia żubra czy bobra na talerz zgłębić nieco bardziej. Miało być sezonowo – to będzie, powiem więcej – będzie i sezonowo i modnie. Otwartą głowę warto mieć zawsze – trzeba tylko pamiętać, żeby przy okazji nie wpadało do niej co bądź. Dlatego też to, co wpadło ostatnio niektórym smakoszom narodowym spróbuję przeanalizować i...przetrawić, wbrew zaleceniom - na chłodno.

więcej

Reportaż

ilustracja

Coś do jedzenia, proszę

Niedawno zaczęły się upragnione przez wszystkich wakacje, ale wakacje to nie tylko letni czas wypoczynku, w którym kurorty i wakacyjne miejscowości zapełniają się turystami… zwiększa się też liczba ludzi tam żebrzących. Pod tym względem wakacje niczym się nie różnią od okresu przed świętami, kiedy skokowo zwiększa się liczba ludzi w potrzebie, ale nie dajmy się zwieść - większość
z nich tak naprawdę nic ze zjawiskiem skrajnej biedy wspólnego nie ma, a takie żebranie może być dochodowym zajęciem.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Grosz do grosza…

Postanowiłam sprawdzić, jak to jest, gdy masz pieniądze na przyzwoite zakupy, ale są one w maleńkich nominałach. Grosz, dwa grosze, pięć groszy, dwadzieścia to już grubsza kasa. Dysponuję takimi zawsze, bo mój maż ma dziwny zwyczaj zbieractwa, a raczej porzucania po domu w przeróżnych miejsca drobnych monet, które ja, wychowana w szacunku do pieniądza, zbieram do wielkiego słoika… i zawsze mam dylemat, co zrobić z zebranymi miedziakami. No to dzisiaj sprawdzę, ile są warte. Ruszam w miasto!

więcej

Partnerzy