Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że strajk nauczycieli służy oświacie, czy też szkodzi uczniom?

Wynik głosowania:

44%
31%
25%
 
Nie wierzę, że chodzi im o dobro szkoły. Tylko o kasę!
 
Oświata wymaga reformy, ale się jej boję, bo co jedna, to gorsza
 
Jak nie chcą uczyć dzieci, niech się zwolnią!!

W numerze

Wydanie
Numer 15/2019

Tylko black and white

Proszę pani, proszę pana, wiosna już, widzę bociana. Już przyleciał, już klekocze, łąki patroluje. I nie wierzcie w takie bajki, myszy on, nie żab, przecież poszukuje.

ilustracja

Zaraz koło orła białego jest drugim ptakiem, który kojarzy się z Polską. Nic w tym dziwnego ponieważ Polska to jest bociani raj - aż ¼ światowej populacji gniazduje właśnie w naszym kraju. Bocian należy chyba też do wielkich patriotów, bo chociaż lubi zatrzymać się w cieplutkiej Afryce, zawsze wraca do swojego gniazda, gdzie przystępuje do godów i składa jaja. W swoich migracjach, w poszukiwaniu ciepełka zawsze pamięta o tym, by potem wrócić do ojczyzny. Do Afryki najwyraźniej lata tylko na wakacje.
Bociana białego rozpozna każdy, jest to dość duży ptak o białych i czarnych piórach, czerwonym klekoczącym dziobie i długich nogach. Jest mięsożernym drapieżcą, mimo że jego aparycja nie wskazuje na to. I w tym miejscu przychodzi mi obalić prawdę z bajeczek dziecięcych, gdzie na kolorowych rysunkach bocian zjada żaby. Żaba nie jest przysmakiem boćka,
a ostatecznością, gdy brakuje jego podstawowego pożywienia, jak dżdżownice, pasikoniki, ślimaki, ryby czy małe ssaki. Po żabach po prostu mu ciężko na żołądku. Za to na wsiach, gdzie zorientował się, że młode kurczaczki czy kaczątka są łatwiejsze do złowienia od myszy, potrafi plądrować ich populacje, i wcale lubiany nie jest. Nie ma też nic przeciw takiej diecie, jeśli wypatrzy małe kocięta, a mama daleko.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  10 kwietnia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Rowery nie zastąpią samochodów, ale ….

Rozmowa z Wiesławem Bełzem, prezesem stowarzyszenia Rowerowe Katowice

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Odchodzący świat waserturmów

Od  dziesięcioleci stanowią nieodłączny  element naszego krajobrazu, a  nierzadko też punkt  orientacyjny, bo widać je  z daleka. Teraz jednak odchodzą, podobnie jak wiele innych obiektów  wczesnej epoki industrialnej. Trudno ratować każdą starą fabryczkę, ale waserturmów szkoda, bo mają szczególne piękno. Są jakieś takie dostojne. Zaś te w naszej  najbliższej okolicy najwyraźniej nie mają szczęścia do właścicieli.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rosole mio!

Dużo jest smaków bez których nie wyobrażamy sobie kuchni. I co ciekawe, najczęściej są to proste potrawy - jedzenie, które od zawsze nam towarzyszy i do którego najczęściej wracamy. Pamiętam jak wyjechałam z domu do akademika, myśląc, że teraz w końcu będę mogła jeść tylko to, na co będę miała ochotę. Rebelia, prawdziwa wolność, słowem: czyste szaleństwo. Pizza, zupki chińskie, hamburgery i tony słodyczy na okrągło. Nawet nie wiem jak to się stało, że pewnego dnia, po zaledwie kilku miesiącach sielanki, wykonałam ten jeden, przełomowy w życiu prawie każdego, młodego człowieka telefon - „Babciu...to jak się robi ten cały rosół”? 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ziobro szuka mafii górniczej

Minister wie lepiej od sądu?

więcej

Partnerzy