Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Wydanie
Numer 12/2019

Wywiad z Janiną Półtorak, jedną z najlepszych nauczycielek matematyki (LO im. Kruczkowskiego) końca XX i początków XXI wieku w Tychach

14 marca dzień matematyki

ilustracja

- Ostatnio głośno było o próbie zawieszenia egzaminu maturalnego z matematyki, z powodu niskiej zdawalności. Czy rzeczywiście matematyka, królową nauk, jest taka trudna, że dzisiejsza młodzież nie potrafi temu podołać?
-  Taka sytuacja już miała kiedyś miejsce. Wtedy to ktoś z ministerstwa, z powodu tego że jego potomek z przedmiotem sobie nie radził, postanowił wycofać matematykę z matury, potem matematyka wróciła i znów głupi pomysł wraca, ponieważ zdawalność jest niska, Najwyższa Izba Kontroli postanowiła wyjść z taką koncepcją. Ale pomysł ten został na szczęście dla dzieci odrzucony.
- Na szczęście?
- Tak, na szczęście, ponieważ może jeszcze dzieci nie znają sensu nauki matematyki, ale ona w przyszłości zaowocuje logicznym rozumieniem innych przedmiotów i radzeniu sobie
z problemami, z którymi przyjdzie im się zmierzyć w życiu.

- A skąd się wzięły te braki? Dlaczego tak wiele dzieci i młodzieży ma problem z matematyką? Bo przecież te problemy nie wzięły się znikąd?  

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  20 marca 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy