Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Wydanie
Numer 12/2019

Zupełnie inny świat czy świat bez logiki?

W Roku Matematyki chcą usunąć ten przedmiot z matury!!!

ilustracja

Końcem ubiegłego roku senat przyjął uchwałę że rok 2019 ma być Rokiem Matematyki. Ideą tej uchwały ma być uhonorowanie zasług polskich matematyków oraz pokazanie znaczenie samej dziedziny. I ze zgrozą od dawna obserwuję stale obniżający się poziom tej dziedziny nauki, bo najwyraźniej dziś już trzeba być już pasjonatem, by potrafić bezbłędnie dodać kilka liczb do siebie. Ostatnio przeglądając internet natknęłam się na kanał który, obnażył nieznajomość młodych w tej dziedzinie. Nie było tam skomplikowanych pytań o wykres funkcji czy też rozwiązania w pamięci równań z dwoma niewiadomymi. Były pytania o podstawy, na przykład zamień ułamek 1/20 na procenty lub ile może być kątów rozwartych w trójkącie maksymalnie… I trochę się załamałam, bo chociaż ja skończyłam liceum wiele lat temu, to takie pytania nie są dla mnie czarną magią, a tym nastolatkom sprawiło to spory problem.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  20 marca 2019 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy