Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Wydanie
Numer 12/2019

Wiosna, wiosna

Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi. Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni. Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis. Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty. Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty - tak śpiewał Marek Grechuta.

ilustracja

I właśnie mamy wiosnę. Astronomiczna nastała już w środę 20 marca, kalendarzowa dzień później. Początek astronomicznej mamy wtedy, gdy następuje zrównanie dnia z nocą. Znaczy to, że dzień
i noc trwają równo po 12 godzin.
 Wokół nas pełno już oznak wiosny. Przebiśniegi, krokusy, coraz liczniejsze pęki na drzewach i coraz zieleńsza trawa. Kierowcy parkujący pod drzewami liściastymi użerają się też z innym objawem wiosny – mniej więcej półcentymetrowymi kleistymi białymi kulkami. To owce jemioły, które właśnie wraz z nastaniem cieplejszych dni spadają ze swoich żywicieli. By zrobić miejsce nowym kwiatom. Mamy też – zwłaszcza w większych miastach –także inne „przebiśniegi”. Spod śniegu, który znikł, licznie wykwitły psie odchody.
Ale nawet z nimi wiosna pobudza nas do życia, przechodzi zimowe zmęczenie, czujemy w sobie nową energię. To dlatego pierwszy dzień wiosny u wszystkich dawnych ludów znających podstawy astronomii – był świętem radosnym.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  20 marca 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy