Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Wydanie
Numer 12/2019

Cudowronki polskie

Skrzydła żółte i zielone. Ludzkie oczy zachwycone. Łebek biały, brzuch niebieski, toż to jak kościelne freski. Z Indii on, może z Afryki? Nie, z Orzesza  to ptak dziki!

ilustracja

Oglądając wystawy rajskich ptaków ludzie mają wrażenie, że znaleźli się gdzieś daleko w egzotycznym kraju. Tyle koloru w naszej szarej rzeczywistości może pobudzić i sprawić, że myślami znaleźliśmy się gdzieś daleko. Podziwianie egzotyki sprawia, że chcemy oderwać się od naszej rzeczywistości, która w większości jest trochę szara, bura i trochę nudna. Ale jakby się rozejrzeć po naszej rodzimej faunie, to można i u nas dostrzec barwne rajskie ptaki, które buszują w koronach drzew.
Dudek, co czubek chwali
Pierwszym niezwykłym ptakiem którego można spotkać u nas, jest dudek. W locie przypomina wielkiego motyla o rudawym ubarwieniu. Ale to wielki czub, który ptak rozkłada w stanach niepokoju –powoduje, że jest ptakiem, którego nie można pomylić z żadnym innym. Może jego ubarwienie nie czyni go papugą naszego kraju, bo to mieszanka czerni, bieli i rudego, ale ten pióropusz na głowie robi go właśnie nieco egzotycznym.
W naszym kraju można go wypatrywać przez około 150 dni w roku (miedzy kwietniem a sierpniem, zjawi się niebawem) resztę czasu wygrzewa się w Afryce.
Żyją praktycznie na terenie całej Polski. Są dziuplakami, wiec wychowują swój lęg w dziuplach i chociaż są sezonowymi monogamistami, to w czasie wysiadywania i pierwszym okresie po wykluciu się piskląt sypiają osobno  - matka z małymi w dziupli, a tata znajduję inne miejsce.
Dudki wykształciły niesamowite systemy obronne. Pisklęta już kilka dni po urodzeniu zaniepokojone mogą zaatakować strumieniem kału albo wydzieliną o zapachu przypominającym mieszankę padliny i piżma. Ponadto matka odstraszając nieproszonych gości z dziupli nie tylko rozpościera skrzydła i stroszy swój czubek. Może też zacząć udawać węża, dodając do wcześniej wspominanym atrybutów szybki ruchy głową na boki i dziwne syczenie.
Żywią się owadami które dudek może wyciągnąć z luźnej ziemi lub odchodów zwierząt. W wygrzebywaniu ma mu pomóc cienki długi dziób, a jego przysmakiem są mrówki, które w łatwy sposób może wyciągnąć z nadsypanych przez owady mrowisk.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  20 marca 2019 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy