Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Wydanie
Numer 11/2019

Lot trzmiela

W kwiatach bzyka, nie umyka, lata ciężko, nieporadnie, może zaraz  na nas  spadnie?  Taki  wielki, wręcz spasiony, któż chciałby być  użądlony? Gdy ogrodnik drzewa bieli, nadchodzi już czas  trzmieli.

ilustracja

Ten futrzasty owad choć nie tak popularny jak pszczoła, jest równie pożyteczny co jego kuzynka. Mierzący około 3 centymetrów owad często mylnie nazywany jest bąkiem których boją się dzieci i dorośli, bo kąsa dotkliwie. I do tego ten niepokojący dźwięk, który wydają gdy latają - to wszystko sprawia że trochę się niepokoimy, gdy są w pobliżu.
Jak wszyscy jego krewni, trzmiele posiadają żądło, którego jednak używają jedynie w samoobronie wiec nie są agresywne i nie należy się ich bać. Ale jeśli zajdzie taka potrzeba, to potrafią dotkliwie dziabnąć.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  13 marca 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy