Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że strajk nauczycieli służy oświacie, czy też szkodzi uczniom?

Wynik głosowania:

44%
31%
25%
 
Nie wierzę, że chodzi im o dobro szkoły. Tylko o kasę!
 
Oświata wymaga reformy, ale się jej boję, bo co jedna, to gorsza
 
Jak nie chcą uczyć dzieci, niech się zwolnią!!

W numerze

Wydanie
Numer 6/2019

Na wielbłądzie z urazem kręgosłupa

Kontrole L-4 pokazały, że oszust siedzi w nas mocno

ilustracja

Rekordziści podłożyli się sami. W internecie zamieścili zdjęcia z podwodnej sesji zdjęciowej w Egipcie, pielgrzymki do europejskich miejsc kultu religijnego oraz wakacji w Meksyku. Każda z osób, która te fotki wrzucała, przebywała wówczas na L-4.

ZUS nie przegląda inernetu w poszukiwaniu ludzi, którzy tak spędzają czas na zwolnieniu. Co innego pracodawcy, przecież ci z nich, którzy zatrudniają ponad20 osób, sami płacą za pierwsze 33 dni zwolnienia. Więc gdy pracodawca widzi takie zdjęcia, to po prostu czuje się przez pracownika oszukany.
- A on, podobnie jak my, ma prawo do kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Pracodawcy dowiadują się o niezgodnym z założeniem spędzaniem L-4 od innych współpracowników, czasem znajomych, krewnych. ZUS z donosów, bo „ludzie lubią listy pisać”. A przypadki nie zawsze są tak sensacyjne, częściej zdarza się, że ktoś wykorzystuje zwolnienie na remont mieszkania czy dodatkową fuchę. Albo żeby sobie porządnie zabalować.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  6 lutego 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Rowery nie zastąpią samochodów, ale ….

Rozmowa z Wiesławem Bełzem, prezesem stowarzyszenia Rowerowe Katowice

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Odchodzący świat waserturmów

Od  dziesięcioleci stanowią nieodłączny  element naszego krajobrazu, a  nierzadko też punkt  orientacyjny, bo widać je  z daleka. Teraz jednak odchodzą, podobnie jak wiele innych obiektów  wczesnej epoki industrialnej. Trudno ratować każdą starą fabryczkę, ale waserturmów szkoda, bo mają szczególne piękno. Są jakieś takie dostojne. Zaś te w naszej  najbliższej okolicy najwyraźniej nie mają szczęścia do właścicieli.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rosole mio!

Dużo jest smaków bez których nie wyobrażamy sobie kuchni. I co ciekawe, najczęściej są to proste potrawy - jedzenie, które od zawsze nam towarzyszy i do którego najczęściej wracamy. Pamiętam jak wyjechałam z domu do akademika, myśląc, że teraz w końcu będę mogła jeść tylko to, na co będę miała ochotę. Rebelia, prawdziwa wolność, słowem: czyste szaleństwo. Pizza, zupki chińskie, hamburgery i tony słodyczy na okrągło. Nawet nie wiem jak to się stało, że pewnego dnia, po zaledwie kilku miesiącach sielanki, wykonałam ten jeden, przełomowy w życiu prawie każdego, młodego człowieka telefon - „Babciu...to jak się robi ten cały rosół”? 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ziobro szuka mafii górniczej

Minister wie lepiej od sądu?

więcej

Partnerzy