Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że mnóstwo świąt w rodzaju Międzynarodowego Dnia Kota, Dnia Języka Ojczystego i tym podobne są potrzebne?

W numerze

Wydanie
Numer 6/2019

Przyjaciele dumni dwaj

- Bo to jest panie niezgodne z konstytucją, nierówność obywateli wobec prawa. Normalnie, każdy człowiek tam gdzie śpi, ma się prawo na lepszy sen napić kielonek albo dwa, kilka piw. Ja, jak nie wypiję to nie usnę, tylko się wiercę całą noc. No więc dlaczego każdy wszędzie przed snem może się napić, a w noclegowni nie? To ja pieprzę taki interes, wolę spać w szałasie, przykryty kilkoma kocami, ale z flaszeczką, niż w noclegowni o suchym pysku – mówi Bronek, lat 61, prawie nie używający przekleństw. Mówi językiem człowieka wykształconego, i chyba mu nawet trochę głupio, gdy prosi mnie o papierosa.

ilustracja

Janek jest inny. Nie dlatego, że kilka lat młodszy, ani dlatego, ze klnie jak szewc. Jego wypowiedź brzmiałaby prawdziwiej, gdyby mniej więcej co trzecie słowo wrzucić któryś z wulgaryzmów. Powiedzmy tam, gdzie ja stawiam wielokropek. – No bo… co …, ja gorszy jestem od jakiegoś … himalaisty? On może… siedzieć w namiocie… na mrozie, sześć kilometrów… nad ziemią, temperatura… minus 40. I po niego… jakoś straż miejska nie lezie… żeby go … jak jakąś krowę… zagnać do noclegowni. To czego się… mnie czepiają. Himalaista ma… swój sport ekstremalny, a ja… swój. On wytrzyma na mrozie i ja… też wytrzymam.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  6 lutego 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Zbiorowe wyparcie

Z Markiem Łuszczyną, autorem „Polskich Obozów Koncentracyjnych” rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Z Korony Czeskiej do Prus

25 grudnia na dobrych 200 lat zdecydowano o losach Śląska

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Po prostu…czosnek!

Odwraca fazę księżyca, dlatego boją się go wampiry, strzygi i inne żądne krwi potworności - dlatego właśnie należy się wystrzegać ludzi, którzy go unikają. Wydłuża życie o setki lat, włożony
w pępek działa antykoncepcyjnie, odstrasza żmije, krokodyle i niechcianych adoratorów.  Mój ojciec żartuje, że jak się chce na satelitę odbierać telewizję Izrael, to trzeba jej talerz posmarować czosnkiem. To wszystko oczywiście bzdury (może poza tym przedostatnim), natomiast faktem jest, że czosnek obrósł w masę legend nie dlatego, że przywieźli go do nas kosmici.
W każdej bajce jest trochę prawdy, a w tym przypadku śmiało można powiedzieć, że czosnek to trochę „nadwarzywo”, można znaleźć
w jego bogactwie trochę…magii.

 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Smartfon - mój przyjaciel, mój wróg

Smartfon to zdecydowanie symbol naszych czasów. Pytanie czy jest to nasz sprzymierzeniec czy przeciwnik. Telefon typu smartfon na pewno ułatwia życie i pracę, ale czy nie jest tak, że smartfon zaczął przejmować kontrolę nad naszym życiem? Na pewno każdy kierowca zna przypadek, gdy wpatrzony w telefon, przechodzień wtargnął na ulice, nie patrząc się na boki. Tak samo jak rozmawiający przez telefon kierowca, lub - co gorsze - piszący e-meile albo sms-y. Co ciekawe, za rozmowę przez telefon za kierownicą można dostać mandat, ale za wpatrywanie się w ekran zamiast przed siebie – nie! Często widzę grupkę znajomych przy stole w restauracji. Nie rozmawiają ze sobą, każdy z telefonem w ręce, niby przy stoliku, ale tak naprawdę w innym świecie. Czy nie jest tak, że smartfon przestał być dla nas, a my staliśmy się dodatkiem do wirtualnego świata, z którym nas łączy? Czy to za jego sprawą pełno wokół nieskojarzonych dzieci, z głową jak sito, w której nie zatrzymuje się żadna użyteczna informacja?

więcej

Partnerzy