Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że susza spowoduje duży wzrost cen żywności?

W numerze

Przeglądasz:

Numer 33/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

GKS zaprasza inwestorów

KP GKS Tychy SA wystosował komunikat w sprawie zaproszenia do negocjacji dotyczących nabycia akcji spółki. Cena według wartości nominalnej – od 3 do 6 mln zł. Na odpowiedzi czekać będzie do połowy września.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

Zadłużane miasto

Ostatniego lipca w Lędzinach odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta, podczas której radni podjęli uchwałę o wypuszczeniu obligacji na kwotę 6,5 miliona złotych. Zrobili to postawieni pod murem, bo gmina nie była w stanie płacić faktur za wykonywane już inwestycje, miejska kasa świeciła pustkami. Pani burmistrz Krystyna Wróbel o sytuację tę obwiniła radę miasta, która nie pozwoliła jej sprzedać kluczowej dla rozwoju miasta działki w samym jego centrum. A spodziewała się za nią kwoty właśnie w okolicach 6 milionów. Więc te 6 milionów wpisała do budżetu za 2019 rok, i chociaż ich nie miała, zaczęła je już wydawać.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

Krótki to był zryw

W Mysłowicach zawisły bilbordy, że to właśnie tutaj, na kopalni Mysłowice, wybuchło I Powstanie Śląskie. Słowa te powtarzają władze wojewódzkie i państwowe, powtarza prasa, zamiast zwyczajnie sięgnąć do opracowań naukowych, które tezie o wybuchu powstania w Mysłowicach przeczą. Hasło do walki wydano tam dopiero, gdy powstanie w Tychach i wsiach wokół nich już dogorywało. Jeśli wskazać na rzeczywiste miejsce wybuchu powstania, to właśnie trzeba pokazać na Tychy, Paprocany, Czułów, Bojszowy, Wolę i inne miejscowości wschodniej części ówczesnego powiatu pszczyńskiego.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

O kolei przy… golfie

Technikum Kolejowe w Tychach jest szkołą bezpłatną i powstało w porozumieniu z największymi firmami kolejowymi, jako odpowiedź na potrzeby rynku pracy.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

Mądre światła i parkingi też

Po trzech latach prób Tychom udało się w przetargu wyłonić wykonawcę Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem. Decyzję o jego dofinansowaniu z Unii Europejskiej otrzymały już w roku 2016, ale kolejne przetargi nie wyłaniały wykonawcy.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

Czeka nas drożyzna

Susza panuje w niemal każdym regionie naszego kraju, również u nas. W wielu województwach od tygodni nie spadła kropla deszczu, a jak już pada, to ilość deszczu jest w większości przypadków symboliczna, nijak nie jest w stanie nawodnić spalonej ziemi głębiej niż 2-3 milimetry. Czyli wilgoć nie sięga do korzeni roślin.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

Agrest – przysmak z Himalajów

Dawniej sądzono, że sok z agrestu leczy wszystkie stany zapalne i pomaga w uzdrawianiu chorych na malarię. Uważano, że wzmacnia ciało, a jego owoce są symbolem szczęścia domowego ogniska - do tego stopnia, że swego czasu dość popularne było wieszanie w oknach i framugach drzwi gałęzi krzewu.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

Brzęczący żołnierz

Jest ognisko albo grill, spacer w lesie romantyczny, radość, nagle bzzzz, i nerwowość następuje. Bo to komar plener psuje.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

HAJMAT

Wyjaśnić Polakowi, czym jest Hajmat, to jak wyjaśnić Papuasowi, czym jest bigos. Można próbować, ale po co? I tak nie zrozumie. Bo żeby zrozumieć, smak trzeba poczuć; opowiedzieć się nie da ani Papuasowi smaku bigosu, ani Polakowi istoty Hajmatu. Tak jak Papuasowi nic nie powie, że bigos to z grubsza rzecz biorąc uduszona razem kapusta i mięso – plus przyprawy – tak Polak nie pojmie, że Hajmat to ojczyzna ważniejsza od Ojczyzny,

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

Takiego rywala chcemy co tydzień

GKS Tychy doczekał się pierwszych punktów i pierwszego w sezonie zwycięstwa w meczu z Odrą Opole, na którą ma patent. W trzech ostatnich konfrontacjach zaaplikował jej przy Edukacji 7 aż 11 goli. Cztery z nich – minionej soboty. Powodów do hurraoptymizmu jednak nie ma.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 33/2019

Hokeiści zaprezentowali się kibicom

Drużyna GKS-u Tychy w przerwie piłkarskiego meczu z Odrą Opole została zaprezentowana na głównej murawie Stadionu Miejskiego.

więcej

Wywiad

ilustracja

Z dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, tyszanką, profesorem Uniwersytetu Śląskiego rozmawia Dariusz Dyrda

W czerwcu przez Polskę przetoczyła się dyskusja o decentralizacji, w tym samym miesiącu Sejm RP po raz piąty odrzucił projekt ustawy o śląskim języku regionalnym. O obu tych sprawach rozmawiamy z najbardziej znanym na Górnym  Śląsku komentatorem politycznym, prof. Małgorzatą Myśliwiec, politologiem z Tychów.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Miasta Duchów

Czy to cień, czy jeniec były, polski, niemiecki, sowiecki? Czy to wiatr, czy echo dawnych salw? Wiatr hula, historia zawodzi, zwiedzać, czy brać za pas nogi? Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…

Turystyka to nie tylko piękne pałace, strzeliste góry, czyste jeziora. Są tacy, którzy wolą zwiedzać miejsca ludne niegdyś, a dziś wymarłe. Miasta widma. Wiele takich na świecie, ale i na zachodzie Polski, na dawnych terenach niemieckich, także parę znaleźć można. Zapraszam do miast wymarłych.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Morwa - repertuar do nadrobienia

Mało się o niej mówi mimo, że morwa to roślina znana od tysiącleci. Jej owoce, które przypominają śląskie ostrenżyny czyli polskie jeżyny, albo dzikie maliny sugerują, że morwa to po prostu krzak. Nic bardziej mylnego – to drzewo, które potrafi osiągnąć nawet do 10 metrów wysokości i przetrwać nawet 250 lat. W Polsce nie wzięła się przez przypadek, a na jej historię i właściwości warto zwrócić uwagę.

więcej

Reportaż

ilustracja

Coś do jedzenia, proszę

Niedawno zaczęły się upragnione przez wszystkich wakacje, ale wakacje to nie tylko letni czas wypoczynku, w którym kurorty i wakacyjne miejscowości zapełniają się turystami… zwiększa się też liczba ludzi tam żebrzących. Pod tym względem wakacje niczym się nie różnią od okresu przed świętami, kiedy skokowo zwiększa się liczba ludzi w potrzebie, ale nie dajmy się zwieść - większość
z nich tak naprawdę nic ze zjawiskiem skrajnej biedy wspólnego nie ma, a takie żebranie może być dochodowym zajęciem.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Grosz do grosza…

Postanowiłam sprawdzić, jak to jest, gdy masz pieniądze na przyzwoite zakupy, ale są one w maleńkich nominałach. Grosz, dwa grosze, pięć groszy, dwadzieścia to już grubsza kasa. Dysponuję takimi zawsze, bo mój maż ma dziwny zwyczaj zbieractwa, a raczej porzucania po domu w przeróżnych miejsca drobnych monet, które ja, wychowana w szacunku do pieniądza, zbieram do wielkiego słoika… i zawsze mam dylemat, co zrobić z zebranymi miedziakami. No to dzisiaj sprawdzę, ile są warte. Ruszam w miasto!

więcej

Partnerzy