Sondaż publiczny

Ile wydajesz na zakupy związane ze Wszystkimi Świętymi?

W numerze

Przeglądasz:

Numer 43/44/4019
ilustracja
Wydanie
Numer 43/44/4019

Raz na wozie, raz pod wozem

Z roku na rok coraz lepiej radzi sobie GKS Tychy w Lidze Mistrzów

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 43/44/4019

Bo drugi Kałuża się nie znalazł?

Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest w związku z wyborami w dwóch okręgach wyborczych, koszalińskim, oraz właśnie naszym, tysko-mysłowicko-bieruńskim. W obu przypadkach kandydaci PiS-u przegrali nieznacznie, więc partia ta domaga się ponownego przeliczenia głosów, w związku z faktem, iż wiele z nich było nieważnych, więc mogło dojść do manipulacji.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 43/44/4019

Tyski fenomen

To absolutny fenomen – nie w Krakowie, nie w Warszawie, ani nie we Wrocławiu – tylko w liczących nieco ponad 120 tysięcy mieszkańców Tychach znajduję się największy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Polsce. Ten rok akademicki rozpoczęło 1450 słuchaczy, o 130 więcej niż rok wcześniej. Przez cały rok podzieleni na 86 grup będą uczestniczyć w kilkunastu różnych zajęciach od nauki języka po brydża czy taniec.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 43/44/4019

Drugie życie baneru

Baner to symbol tego, że wybory już niedługo, wtedy to one królują na ulicach miast i wsi, przedstawiając sylwetki kandydatów, zwracając na nich uwagę, by tylko dać się poznać i by na długo ten obraz zagościł w podświadomości oglądającego. Niektórzy mówią że banery szpecą miasto, inni używają wprost stwierdzenia - tymi banerami to się rzygać chce, tak ich pełno. Ale co
z banerami zrobić gdy echa kampanii ucichną, społeczeństwo dokonało już wyboru, a sam baner gdy już spełnił swoją role nie jest już potrzebny?

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 43/44/4019

Dobrze palić w piecu

Wbrew opowieściom o piecach ekologicznych i nie ekologicznych, w miarę czysto można spalać węgiel w każdym piecu.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 43/44/4019

Smog – bo nie umiemy palić

Zadymiły kominy. Wraz z jesiennymi chłodami nad dzielnicami domów jednorodzinnych uniosły się dymy, pojawił się charakterystyczny zapach spalanego węgla. Mniej w nowych zamożnych dzielnicach willowych, bo tam palenie węglem należy do rzadkości – bardziej w dzielnicach starego budownictwa jednorodzinnego, jak tyskie Urbanowice czy Cielmice oraz okoliczne Wyry, Kobiór, Bojszowy, Lędziny.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 43/44/4019

Powrót po latach

Puchacz panie, albo co? Sów tak wielkich nie ma, no! Ale leci, nad Tychami, wielkimi macha skrzydłami.
Nawet niejeden ornitolog z okolicy nie rozpozna tego ptaka. I nic dziwnego, nie widziano go u nas sto lat. A teraz w lasach murckowskich gniazduje, i już z rodzicami latają młode. Może i one u nas zostaną, wzbogacając rodzimą faunę o pięknego, dużego ptaka.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 43/44/4019

Zamknij okna, zamknij drzwi - biedronka ninja nadchodzi

Połowa października, a pogoda jak w maju. Wielu z nas jeszcze otwiera okna na oścież, by dom mógł złapać tej orzeźwiającej końcówki babiego lata i sam tak robię, ale gdy po południu przeszedłem okno zamknąć, na roletach i załamaniach okna dostrzegłem chmarę biedronek, ale jakoś do tych naszych rodzimych z łąki nie podobnych, bo jakaś taka bardziej w kolorze pomarańczki,
a nie barwy dojrzałej jarzębiny.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 43/44/4019

Cudna Mater Dolorosa

Niemal każdy z nas zna takie nazwy jak Powązki, Cmentarz Rakowicki w Krakowie, ale też – leżące obecnie poza Polską – wileński cmentarz na Rosie czy Łyczakowski we Lwowie.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 43/44/4019

Zupa rybna - powrót w wielkim stylu

o pewnych smaków się dojrzewa, wiem to na pewno. Chociaż im dłużej próbuję nowości, tym częściej łapię się na tym, że po komentarzu: „No co ty, nie lubisz koziego sera? Może nie jadłaś dobrego?”, zaczynam myśleć, że „do pewnych smaków się dojrzewa” - to najmądrzejsze i najtrafniejsze co można powiedzieć w takiej sytuacji, zakładając, że mamy ambicję powiedzieć cokolwiek.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 43/44/4019

Totupoint czyli co?

8 nowych punktów pomagających osobom niedowidzącym powstało w Tychach. Dzięki nim osoby z dysfunkcjami wzroku mogą czuć się bardziej niezależnie i samodzielnie.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 43/44/4019

Specustawa wycofana

„Dziękujemy klubowi parlamentarnemu PiS za poważne potraktowanie naszego pisma w sprawie specustawy kopalnianej, którą podpisało w Imielinie prawie 550 osób.

więcej

Wywiad

ilustracja

W opozycji jest dziwnie

z Michałem Gramatyką, radnym wojewódzkim rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zapomniana kompania

W rocznicę wybuchu II wojny światowej w okolicy przypomina się Bitwę Wyrską i walki wokół Mikołowa, przypomina się to, że jedni Ślązacy ramię w ramię z wojskiem polskim stanęli do obrony, a inni (pisaliśmy o nich tydzień temu) ramię w ramię z Wehrmachtem wojsko to atakowali. Jedni płakali za utraconą Polską, inni radośnie witali wkraczający Wehrmacht. I tylko nikt nie wspomina losów „Zapomnianej kompanii”.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Chutney czyli co?

Tę egzotyczną nazwę słyszałam na tyle często przez ostatnie miesiące, że w końcu postanowiłam ostatecznie rozwiązać zagadkę i rozprawić się z tematem raz, a dobrze. Zgodzę się - chutney brzmi orientalnie i - co tu dużo gadać - dość pretensjonalnie, co fanów prostoty w kuchni jest w stanie skutecznie powstrzymać od wypróbowania nowego smaku…

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Imielin przegrywa z kopalnią

O konflikcie miedzy miastem Imielin a kopalnią Piast-Ziemowit pisaliśmy już kilkukrotnie. Polska Grupa Górnicza, której kopalnia jest częścią, zamierza wydobywać złoże Imielin-Północ. Dla miasteczka oznacza to degradację i szkody górnicze, bo teren może obniżyć się o 6 metrów. W przekonaniu mieszkańców zagrożony jest też zbiornik wody pitnej Dziećkowice, dostarczający jej do ¼ aglomeracji katowickiej. Mieszkańcy Imielina zapowiadają na 14 września pikietę.

więcej

Partnerzy