W numerze

Wydanie
Numer 2/2019

Zbuntowani myśliwi

Ostateczne rozwiązanie kwestii dziczej już w styczniu

ilustracja

Do końca stycznia każdy, kto wybierze się na niedzielny spacer w okolice naszych lasów i łąk, musi liczyć się z kanonadą. Za sprawą ministra rolnictwa, który zarządził, by do końca lutego zastrzelić około 200 000 dzików. Ze szczególnym uwzględnieniem ciężarnych samic. To 2/3 polskiej populacji! Ponieważ na terenie Echa żyje około 1000 dzików, nietrudno wyliczyć, że okoliczni myśliwi dostali polecenie zastrzelenia około 600-700 dzików.

I teraz smutna wiadomość dla tych, którzy uważają, że myśliwi to krwiożercze bestie, którzy nic, tylko marzą, by zabić wszystko, co żyje. U wielu myśliwych pomysł strzelania do ciężarnych loch wywołuje niesmak, u niektórych – oburzenie. Nie mają nic przeciw ograniczaniu populacji dzika, ale takie strzelanie uważają za sprzeczne z etyką łowiecką.
"Szukają durniów, którzy dokonają rzezi na ciężarnych i prowadzących o tej porze roku lochach. Myślę, że mamy okazję żeby zaprzeczyć temu, jak postrzegani jesteśmy w społeczeństwie, zwłaszcza wśród ekologów, że nie jesteśmy mordercami niewinnych zwierzątek. Na pewno nie wezmę udziału w tej farsie" - to jeden z wielu podobnych komentarzy z forum serwisu łowiecki.pl.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  9 stycznia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Poparcie dla aspiracji Ślązaków

Z Łukaszem Kohutem, liderem partii Wiosna na nasze województwo rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Optyka bez demonów

 Witelo – naukowiec nr 2. średniowiecza był Ślązakiem

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niedoceniany długouch

Królik europejski pojawił się na Półwyspie Iberyjskim około pół miliona lat temu. Stamtąd, dzięki Fenicjanom rozprzestrzenił się po całej Europie i w rezultacie od trzech tysięcy lat gości na naszych stołach jako tradycyjne mięso - najczęściej podawane podczas świąt. Dość kontrowersyjne, bo przez wieki królik przeszedł w naszych oczach niemałą metamorfozę – od zwierzyny łownej, która zapewniała pożywny posiłek i futro pomagające przetrwać mroźne zimy, przez uciążliwego szkodnika aż po...domowego pupila.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Psia kość czyli o psach sprzed wieku

Mówi się że pies jest największym przyjacielem człowieka. Szczęśliwy czworonóg obdarzy swojego pana miłością bezwarunkowo. Na pewno każdy słyszał kiedyś w swoim życiu historie o psie, który czekał na swojego pana na jego grobie. Pies jest przyjacielem, przewodnikiem, opiekunem,’ obrońcą; jest tym wszystkim dla człowieka, w zależności czego potrzebuje. Mówi się, że pies upodabnia się do swojego ludzkiego towarzysza, ale warto pomyśleć, jak my zmieniliśmy psa, tylko po to by sprostał naszym - czasem dziwnym - wymaganiom.

więcej

Partnerzy