Sondaż publiczny

Czy uważasz, że przedstawiciele państwa polskiego powinni przeprosić Ślązaków za wydarzenia zwane Tragedią Górnośląską?

W numerze

Wydanie
Numer 2/2019

Żywe - nie żywe

Święta, święta i po świętach a my jak śnięci po nowym roku, jak nieżywi i skacowani z nowymi przemyśleniami lub tymi samymi co rok temu, zazwyczaj pewnie to drugie. Bo po co zmieniać postanowienia które się zawsze nie sprawdzają. Jako, że my wszyscy jesteśmy jeszcze wczorajsi po niedawnym świętowaniu, warto by wspomnieć o zwierzętach czy też roślinach, które swoją martwą naturą lub też raczej niesamowitymi zdolnościami spokojnie mogłyby występować w niejednym kinie grozy. Jako wciąż odradzający się Obcy albo inny wampir. Który martwy leżał, ale nagle przeciągnął się i ruszył dalej za swoimi sprawami

ilustracja

Pisałem tu już o gatunkach mających ogromne zdolności przetrwania. Prawie nieograniczone. Teraz o nieco innych. Takich, które jakby z założenia nastawione są na przeczekanie zagrożenia. Drapieżnika, ale i suszy.

Rybka z płucem

 Weźmy pod lupę długowiecznego, i kto wie, czy nie rzeczywiście nie „nieśmiertelnego” rogozęba (Neoceratodus forsteri) zwanego też barrakunda. Ta niezwykła ryba, bardzo pierwotna, niezmienna od wielu milionów lat, żyje w australijskich wodach.  A tam, w wodach! Żyje w różnych błotach, które podczas upałów (a w Australii są upały, że nawet wyobrazić sobie nie umiemy), wysychają.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  9 stycznia 2019 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Pomówmy o Zaniemówieniu

z Justyną Wydrą, autorką powieści Zaniemówienie rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

KOD-ziarze 1830

123 lata bez Polski na mapie to kłamstwo. Była, ale zniszczyli ją… polscy bohaterowie

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Kapusta – głowa pusta

Niby pusta, a jednak to właśnie kapusta była autorem błyskotliwej i... no nie da się ukryć - lekko katastroficznej puenty w wierszu Brzechwy „Na straganie”. Bez niej trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia, a znam takich, którzy kiszą ją praktycznie na okrągło, przez cały rok. No i sprawa podstawowa, gdyby jej nie było, to skąd brałyby się dzieci? Bez kapusty ani rusz!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Mikołowskie żniwo dopalaczy

Internauci masowo domagają się legalizacji marihuany

więcej

Partnerzy