Sondaż publiczny

Czy uważasz, że przedstawiciele państwa polskiego powinni przeprosić Ślązaków za wydarzenia zwane Tragedią Górnośląską?

W numerze

Wydanie
Numer 2/2019

HAJMAT

Wyjaśnić Polakowi, czym jest Hajmat, to jak wyjaśnić Papuasowi, czym jest bigos. Można próbować, ale po co? I tak nie zrozumie. Bo żeby zrozumieć ,smak trzeba poczuć; opowiedzieć się nie da ani Papuasowi smaku bigosu, ani Polakowi istoty Hajmatu. Tak jak Papuasowi nic nie powie, że bigos to z grubsza rzecz biorąc uduszona razem kapusta i mięso – plus przyprawy – tak Polak nie pojmie, że Hajmat to ojczyzna ważniejsza od Ojczyzny.

ilustracja

Część II

No to już wiem, czemu SS-man pisał po polsku. Mieszkał w Polsce, pracował na kopalni, był polskim obywatelem. A komuniści nie wiedzieli, że SS-mana u siebie mają? Wiedzieli, nawet w życiorysie
o tym napisał. I nic mu nie zrobili, nawet jak się przyznał? No bo przecież pisze tylko, że mu dali spokój z PZPR. Ciekawe czemu? Tacy sami okupanci, jak hitlerowcy. Ruskie pachołki! To co im przeszkadzało, że jakiś SS-man mordował mieszkańców walczącej Warszawy? Przecież oni tak samo mordowali żołnierzy wyklętych. Po jednych pieniądzach byli z takim SS-manem.
W końcu znalazłem! Znaczy mój akt chrztu, bo przecież nie te notatki hitlerowca. Wcale nie były w tej PRL-owskiej meblościance, tylko w mamy szafce nocnej. Były tam wszystkie moje świadectwa szkolne, dokumenty sakramentów, akt ślubu rodziców i cała dokumentacja medyczna mamy. Ze łzami w oczach przejrzałem ją. Od wykrycia raka do śmierci mamy minęło raptem 17 miesięcy.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  9 stycznia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Pomówmy o Zaniemówieniu

z Justyną Wydrą, autorką powieści Zaniemówienie rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

KOD-ziarze 1830

123 lata bez Polski na mapie to kłamstwo. Była, ale zniszczyli ją… polscy bohaterowie

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Kapusta – głowa pusta

Niby pusta, a jednak to właśnie kapusta była autorem błyskotliwej i... no nie da się ukryć - lekko katastroficznej puenty w wierszu Brzechwy „Na straganie”. Bez niej trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia, a znam takich, którzy kiszą ją praktycznie na okrągło, przez cały rok. No i sprawa podstawowa, gdyby jej nie było, to skąd brałyby się dzieci? Bez kapusty ani rusz!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Mikołowskie żniwo dopalaczy

Internauci masowo domagają się legalizacji marihuany

więcej

Partnerzy