Sondaż publiczny

Czy jesteś za zakazem sprzedawania żywego karpia?

W numerze

Wydanie
Numer 49/2018

Ładne kwiatki – czyli za co kochamy brokuły

Jak przemycić dziecku brokuły na talerzu... Brzmi banalnie? Ci, którzy spotkali się z tym problemem świetnie wiedzą, że sprawa jest dobrym materiałem na traktat filozoficzny, albo chociaż poradnik dla młodych, zdesperowanych rodziców.

ilustracja

Jak przemycić dziecku brokuły na talerzu... Brzmi banalnie? Ci, którzy spotkali się z tym problemem świetnie wiedzą, że sprawa jest dobrym materiałem na traktat filozoficzny, albo chociaż poradnik dla młodych, zdesperowanych rodziców. Prędzej czy później każdy będzie się z nim mierzył, bo brokuły to jedne z najzdrowszych warzyw na świecie, więc warto poświęcić czas (i kreatywność), żeby przekonać małego buntownika do konsumpcji. A później... no cóż. Do niektórych smaków trzeba po prostu dorosnąć…

Kiedy stały się popularne?

Brokuły znane były ponad 2000 lat temu w rejonie Morza Śródziemnomorskiego. Ich walory cenili starożytni Grecy i Rzymianie – na imperialnych stołach pojawiały się nie tylko jako kulinarna ciekawostka, ale też niezwykła ozdoba. Co ciekawe, wtedy brokuły uprawiano zupełnie nie znając ich równie popularnego kuzyna – kalafiora. Do Anglii warzywo dotarło dzięki rzeźbiarzowi Peterowi Scheemakersowi dopiero w XVIII wieku. Dlaczego tak późno? Widocznie wcześniej nie spodobało nam się jedzenie zielonych kwiatów...
W innych krajach brokuły pojawiły się dzięki włoskim osadnikom. Natomiast najpóźniej dotarły do Stanów Zjednoczonych – dopiero w latach 20 ubiegłego stulecia. Dzisiaj warzywo popularne jest na całym świecie, a największymi uprawami mogą się poszczycić Chiny, Indie, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Francja a także Polska.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  5 grudnia 2018 r.

 

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy