Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Co myślisz o księdzu, który zrzucił sutannę

W numerze

Wydanie
Numer 49/2018

Ładne kwiatki – czyli za co kochamy brokuły

Jak przemycić dziecku brokuły na talerzu... Brzmi banalnie? Ci, którzy spotkali się z tym problemem świetnie wiedzą, że sprawa jest dobrym materiałem na traktat filozoficzny, albo chociaż poradnik dla młodych, zdesperowanych rodziców.

ilustracja

Jak przemycić dziecku brokuły na talerzu... Brzmi banalnie? Ci, którzy spotkali się z tym problemem świetnie wiedzą, że sprawa jest dobrym materiałem na traktat filozoficzny, albo chociaż poradnik dla młodych, zdesperowanych rodziców. Prędzej czy później każdy będzie się z nim mierzył, bo brokuły to jedne z najzdrowszych warzyw na świecie, więc warto poświęcić czas (i kreatywność), żeby przekonać małego buntownika do konsumpcji. A później... no cóż. Do niektórych smaków trzeba po prostu dorosnąć…

Kiedy stały się popularne?

Brokuły znane były ponad 2000 lat temu w rejonie Morza Śródziemnomorskiego. Ich walory cenili starożytni Grecy i Rzymianie – na imperialnych stołach pojawiały się nie tylko jako kulinarna ciekawostka, ale też niezwykła ozdoba. Co ciekawe, wtedy brokuły uprawiano zupełnie nie znając ich równie popularnego kuzyna – kalafiora. Do Anglii warzywo dotarło dzięki rzeźbiarzowi Peterowi Scheemakersowi dopiero w XVIII wieku. Dlaczego tak późno? Widocznie wcześniej nie spodobało nam się jedzenie zielonych kwiatów...
W innych krajach brokuły pojawiły się dzięki włoskim osadnikom. Natomiast najpóźniej dotarły do Stanów Zjednoczonych – dopiero w latach 20 ubiegłego stulecia. Dzisiaj warzywo popularne jest na całym świecie, a największymi uprawami mogą się poszczycić Chiny, Indie, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Francja a także Polska.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  5 grudnia 2018 r.

 

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Pojazd uprzywilejowany to mit

Rozmowa ze starszym brygadierem Piotrem Szojdą, komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Tychach

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Konstytucja nie dumy lecz wstydu

Druga na świecie, wyprzedzająca swoją epokę, pionierska, postępowa – za kilka dni znów uraczą nas opowieściami o Konstytucji 3 Maja. I wszystko to będzie prawdą. Tylko… uchwalenie tej konstytucji było jedną z największych głupot, jakie w swojej historii zrobili Polacy.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Szybkie te szparagi

Szybko się pojawiają i szybko znikają, ekspresowo gotują. Sezon trwa w najlepsze, mamy jeszcze szansę – do czerwca, to korzystajmy! Szparagi to jedna z odsłon wiosny, bo poza tą porą roku trudno je dostać, a wiadomo jak to ze szparagami bywa – nic nie zastąpi młodych i pachnących pędów! Mamy szczęście, bo w Polsce z roku na rok pojawia się coraz więcej upraw tych niezwykłych warzyw, szczególnie w południowo – zachodniej części kraju. Nie można nie skorzystać. Drodzy Państwo – ostatni dzwonek na szparagi!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Niebezpieczne rośliny

Przy okazji Dnia Dziecka warto ostrzec rodziców, że ich pociechy – te starsze – mogą zechcieć sięgnąć po jakieś psychoaktywne używki. I wcale nie uchroni przed tym brak kieszonkowego na dopalacze czy „marychę”, brak znajomości z dilerem. Młodzież, doskonale poruszająca się w internecie, bez problemu znajdzie rosnące wokół nas rośliny narkotyczne. Bo nie myślcie, że takie żyją tylko w dalekich krajach. Nasze lasy, łąki, jeziora a nawet ogrody, są ich pełne. I coraz więcej dzieci o tym wie. Warto więc, by wiedzieli też rodzice i dziadkowie.

więcej

Partnerzy