Sondaż publiczny

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to:

W numerze

Wydanie
Numer 49/2018

Tropem Miśka

Proszę państwa, oto miś, Miś jest bardzo grzeczny dziś, Chętnie państwu rękę poda, Nie chce podać? A, to szkoda… - pisał Brzechwa.

ilustracja

Dziś bowiem pójdziemy tropem niedźwiedzia, a dokładniej niedźwiedzia brunatnego który jest podgatunkiem nominatywnym. Czyli takim, który został opisany poprzez naukę jako pierwszy, można by powiedzieć, że przetarł nam szlak dla innych jemu podobnych przyjaciół - bo jak wiemy na niedźwiedziach brunatnych jego rodzina się nie kończy. Ale i brunatny ma inne podgatunki, z których najbardziej znany jest północnoamerykański grizzly, jednak jest też choćby syryjski. My jednak zajmiemy się naszym,  jego zwyczajami oraz bolączkami.

Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych, lecz warto pamiętać o tym, że nasze ukochane miśki dawno temu wyewoluowały z rodziny z psiaków, a dokładniej z psowatych. Antenaci dzisiejszej psiej rodziny uważani są też za praprzodków wszystkich niedźwiedzi, więc także pandy wielkiej (Ailuropoda melanoleuca), czy też niedźwiedzia polarnego (Ursus maritimus) albo baribala, speca od obrabiania amerykańskich kubłów na śmieci, samochodów oraz piknikowych koszy ze smakołykami. Ale z kolei nasze dzisiejsze psiaki w ogóle nie przypominają tych sprzed setek tysięcy lat. Nasze niedźwiadki  najczęściej możemy spotkać na południu Polski, gdzie najbliżej do dzikiej przyrody.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  5 grudnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Policja mnie ukształtowała. W sposób, z którego jestem dumny

Z Janem Słoninką  wójtem  gminy Miedźna  rozmawia Zbigniew Piksa

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Chrzest, którego nie było

To nie jest historia Polski, tylko mitologia

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Ładne kwiatki – czyli za co kochamy brokuły

Jak przemycić dziecku brokuły na talerzu... Brzmi banalnie? Ci, którzy spotkali się z tym problemem świetnie wiedzą, że sprawa jest dobrym materiałem na traktat filozoficzny, albo chociaż poradnik dla młodych, zdesperowanych rodziców.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Karwina – nie w Czechach!

Podczas tragedii w karwińskiej kopalni polskie media oraz władze do znudzenia powtarzały, że  to w Czechach. Ani zdając sobie sprawę, że obrażają tym Republikę Czeską, obrażają jej konstytucję – oraz obrażają każdego świadomego swej tożsamości i historii Ślązaka. Bo Karwina nie leży w Czechach!

więcej

Partnerzy