Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy takie zdarzenia, jak ostatnia wichura, bardzo ci się dają we znaki?

Wynik głosowania:

75%
0%
25%
 
Tak! Wtedy uświadamiam sobie, jak bardzo uzależnieni jesteśmy od elektryczności
 
Nie, bo jak powiedziała pewna blondynka: sorry, taki mamy klimat
 
Ja tam wiem że była wichura tylko z internetu.

W numerze

Wydanie
Numer 49/2018

Tropem Miśka

Proszę państwa, oto miś, Miś jest bardzo grzeczny dziś, Chętnie państwu rękę poda, Nie chce podać? A, to szkoda… - pisał Brzechwa.

ilustracja

Dziś bowiem pójdziemy tropem niedźwiedzia, a dokładniej niedźwiedzia brunatnego który jest podgatunkiem nominatywnym. Czyli takim, który został opisany poprzez naukę jako pierwszy, można by powiedzieć, że przetarł nam szlak dla innych jemu podobnych przyjaciół - bo jak wiemy na niedźwiedziach brunatnych jego rodzina się nie kończy. Ale i brunatny ma inne podgatunki, z których najbardziej znany jest północnoamerykański grizzly, jednak jest też choćby syryjski. My jednak zajmiemy się naszym,  jego zwyczajami oraz bolączkami.

Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych, lecz warto pamiętać o tym, że nasze ukochane miśki dawno temu wyewoluowały z rodziny z psiaków, a dokładniej z psowatych. Antenaci dzisiejszej psiej rodziny uważani są też za praprzodków wszystkich niedźwiedzi, więc także pandy wielkiej (Ailuropoda melanoleuca), czy też niedźwiedzia polarnego (Ursus maritimus) albo baribala, speca od obrabiania amerykańskich kubłów na śmieci, samochodów oraz piknikowych koszy ze smakołykami. Ale z kolei nasze dzisiejsze psiaki w ogóle nie przypominają tych sprzed setek tysięcy lat. Nasze niedźwiadki  najczęściej możemy spotkać na południu Polski, gdzie najbliżej do dzikiej przyrody.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  5 grudnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Gra każdy, wygrywają najlepsi

Rozmowa z Krzysztofem Kołodziejczykiem, wiceprezesem Polskiego Związku Skata i prezesem okręgu tyskiego

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

1945 na Śląsku

Zbrodnia, która zaczęła się 27 stycznia

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Pieprzne tematy

Stoi na stole w specjalnym, dedykowanym przyprawniku - zawsze na straży, zawsze pod ręką. Tak się do niego przyzwyczailiśmy, że przy gotowaniu nawet nie wymieniamy go jako składnika – przecież to jasne jak słońce, że do każdego mięsa, zupy, pierogów, czy choćby jajecznicy koniecznie trzeba dodać pieprz i sól. Chociaż... od tego drugiego staramy się odchodzić, nie przesalać, bo to niezdrowe. A pieprz? Zmieniają się mody na diety i alergie, ale to jedno póki co zostaje niezmienione: pieprzą weganie, wegetarianie, bezglutenowcy i mięsożercy. Bo przepieprzenie grozi co najwyżej kichaniem, więc... czemu nie?

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Kolejowe obiecanki - cacanki

Od kilku lat PKP opowiadała nam, jak to będzie rewitalizować zlikwidowane przed laty połączenia kolejowe. Na przykład z Orzesza przez Tychy do Bierunia i Oświęcimia. Teraz okazuje się, że obiecanki cacanki a głupiemu radość.

więcej

Partnerzy