Sondaż publiczny

Czy jesteś za zakazem sprzedawania żywego karpia?

W numerze

Wydanie
Numer 49/2018

Tropem Miśka

Proszę państwa, oto miś, Miś jest bardzo grzeczny dziś, Chętnie państwu rękę poda, Nie chce podać? A, to szkoda… - pisał Brzechwa.

ilustracja

Dziś bowiem pójdziemy tropem niedźwiedzia, a dokładniej niedźwiedzia brunatnego który jest podgatunkiem nominatywnym. Czyli takim, który został opisany poprzez naukę jako pierwszy, można by powiedzieć, że przetarł nam szlak dla innych jemu podobnych przyjaciół - bo jak wiemy na niedźwiedziach brunatnych jego rodzina się nie kończy. Ale i brunatny ma inne podgatunki, z których najbardziej znany jest północnoamerykański grizzly, jednak jest też choćby syryjski. My jednak zajmiemy się naszym,  jego zwyczajami oraz bolączkami.

Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych, lecz warto pamiętać o tym, że nasze ukochane miśki dawno temu wyewoluowały z rodziny z psiaków, a dokładniej z psowatych. Antenaci dzisiejszej psiej rodziny uważani są też za praprzodków wszystkich niedźwiedzi, więc także pandy wielkiej (Ailuropoda melanoleuca), czy też niedźwiedzia polarnego (Ursus maritimus) albo baribala, speca od obrabiania amerykańskich kubłów na śmieci, samochodów oraz piknikowych koszy ze smakołykami. Ale z kolei nasze dzisiejsze psiaki w ogóle nie przypominają tych sprzed setek tysięcy lat. Nasze niedźwiadki  najczęściej możemy spotkać na południu Polski, gdzie najbliżej do dzikiej przyrody.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  5 grudnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy