Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Co myślisz o księdzu, który zrzucił sutannę

W numerze

Wydanie
Numer 49/2018

Tropem Miśka

Proszę państwa, oto miś, Miś jest bardzo grzeczny dziś, Chętnie państwu rękę poda, Nie chce podać? A, to szkoda… - pisał Brzechwa.

ilustracja

Dziś bowiem pójdziemy tropem niedźwiedzia, a dokładniej niedźwiedzia brunatnego który jest podgatunkiem nominatywnym. Czyli takim, który został opisany poprzez naukę jako pierwszy, można by powiedzieć, że przetarł nam szlak dla innych jemu podobnych przyjaciół - bo jak wiemy na niedźwiedziach brunatnych jego rodzina się nie kończy. Ale i brunatny ma inne podgatunki, z których najbardziej znany jest północnoamerykański grizzly, jednak jest też choćby syryjski. My jednak zajmiemy się naszym,  jego zwyczajami oraz bolączkami.

Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych, lecz warto pamiętać o tym, że nasze ukochane miśki dawno temu wyewoluowały z rodziny z psiaków, a dokładniej z psowatych. Antenaci dzisiejszej psiej rodziny uważani są też za praprzodków wszystkich niedźwiedzi, więc także pandy wielkiej (Ailuropoda melanoleuca), czy też niedźwiedzia polarnego (Ursus maritimus) albo baribala, speca od obrabiania amerykańskich kubłów na śmieci, samochodów oraz piknikowych koszy ze smakołykami. Ale z kolei nasze dzisiejsze psiaki w ogóle nie przypominają tych sprzed setek tysięcy lat. Nasze niedźwiadki  najczęściej możemy spotkać na południu Polski, gdzie najbliżej do dzikiej przyrody.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  5 grudnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Pojazd uprzywilejowany to mit

Rozmowa ze starszym brygadierem Piotrem Szojdą, komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Tychach

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Konstytucja nie dumy lecz wstydu

Druga na świecie, wyprzedzająca swoją epokę, pionierska, postępowa – za kilka dni znów uraczą nas opowieściami o Konstytucji 3 Maja. I wszystko to będzie prawdą. Tylko… uchwalenie tej konstytucji było jedną z największych głupot, jakie w swojej historii zrobili Polacy.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Szybkie te szparagi

Szybko się pojawiają i szybko znikają, ekspresowo gotują. Sezon trwa w najlepsze, mamy jeszcze szansę – do czerwca, to korzystajmy! Szparagi to jedna z odsłon wiosny, bo poza tą porą roku trudno je dostać, a wiadomo jak to ze szparagami bywa – nic nie zastąpi młodych i pachnących pędów! Mamy szczęście, bo w Polsce z roku na rok pojawia się coraz więcej upraw tych niezwykłych warzyw, szczególnie w południowo – zachodniej części kraju. Nie można nie skorzystać. Drodzy Państwo – ostatni dzwonek na szparagi!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Niebezpieczne rośliny

Przy okazji Dnia Dziecka warto ostrzec rodziców, że ich pociechy – te starsze – mogą zechcieć sięgnąć po jakieś psychoaktywne używki. I wcale nie uchroni przed tym brak kieszonkowego na dopalacze czy „marychę”, brak znajomości z dilerem. Młodzież, doskonale poruszająca się w internecie, bez problemu znajdzie rosnące wokół nas rośliny narkotyczne. Bo nie myślcie, że takie żyją tylko w dalekich krajach. Nasze lasy, łąki, jeziora a nawet ogrody, są ich pełne. I coraz więcej dzieci o tym wie. Warto więc, by wiedzieli też rodzice i dziadkowie.

więcej

Partnerzy