Sondaż publiczny

Czy jesteś za zakazem sprzedawania żywego karpia?

W numerze

Wydanie
Numer 47/2018

Ostatnia odsłona wyborów

Kobiety w natarciu. W Pszczynie jest pani starosta, w Tychach i Bieruniu pokierują one obradami rady

ilustracja

W tym tygodniu kończy się procedura wyborcza. We wszystkich powiatach, gminach, i sejmiku, zbierają się radni, by wybrać spośród siebie przewodniczącego, zastępców, skład komisji i tak dalej. Podczas głosowań tych widać też, czy włodarz gminy (wójt, prezydent) ma radę za sobą, czy przeciw sobie.

Większość sesji rad odbędzie się, gdy nasza gazeta będzie już w kioskach, we wtorek i środę. Ale nie wszystkie, bo na przykład w Tychach pierwsza, inauguracyjna sesja VIII kadencji Rady Miasta, była w poniedziałek. Już wcześniej było wiadomo, że prezydent Andrzej Dziuba będzie miał za sobą stabilną większość, bo w opozycji pozostanie jedynie PiS z ośmioma mandatami i Mała Ojczyzna  mająca dwóch radnych. Prezydencka koalicja wynosić więc będzie 15 osób. Tak wydawało się do sesji, podczas której okazało się jednak, że także Mała Ojczyzna jest w koalicji, opozycyjnym klubem radnych pozostał więc wyłącznie PiS.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  21 listopada 2018 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy