Sondaż publiczny

Czy jesteś za zakazem sprzedawania żywego karpia?

W numerze

Wydanie
Numer 47/2018

Opowieść o nas samych

W piątkowy wieczór (19 listopada) tyska Mediateka tętniła życiem. Premiera spektaklu “Linoleum”w reżyserii Michała Miszy Czornego i Moniki Szydłowieckiej zachęciła do wyjścia z domu zarówno dojrzałych amatorów teatru, jak i tych, którzy  tego samego dnia zasiedli w szkolnych ławach. Wszystko to, aby przekonać się czym jest tytułowe “Linoleum” i kim są postacie przyozdobione trzema paskami.

ilustracja

“Na początku była żuma Balonowa z reszta...Żuma od Gucia. wszystko zaczęło się od żucia tej żumy przez Gucia (...) i tak narodziła się materia” - tak właśnie, niczym historia powstania świata, rozpoczyna się opowieść o pozornie odległej rzeczywistości. Na tej wyimaginowanej planecie stworzonej na “żumowej” bazie żyją postacie, które mogą nam się wydać znajome. Osadzeni w blokowisku, odziani w dresy, najlepiej z trzema paskami próbują z jednej strony odnaleźć się w tej trudnej, momentami patologicznej rzeczywistości,
a z drugiej strony się z niej uwolnić. Są doskonałymi obserwatorami, i krytykami, jednak nie podejmują żadnych działań. Targani emocjami wyrażają swoją indywidualność i bunt, jednak pozostając jedynie w swojej grupie, są poniekąd z góry skazani na porażkę.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  21 listopada 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy