Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Wydanie
Numer 47/2018

Krynitologia

Zbrodnia się dokonała, ale czy zbrodnia to doskonała? Uwaga widzów odwrócona, ślady zatarte, nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał, jeden trup już jest, a niebawem będą następne. Seryjny zabójca wciąż działa, choć sprawa się wydała.

ilustracja

Pewnie czytelnik właśnie zastanawia się, co to za słowo: krynitologia. Nie zna go. I nic dziwnego, bo właśnie je stworzyłem. Z  połączenie kryminologii i ornitologii. Bo będzie o ptasich kryminalistach. Bandytach.
Któż zbrodniarzem tym? Kukułka, znana również jako gżegżółka czy zazula, lub też pod bardziej naukową nazwą Cuculus canorus. Trudno pewnie znaleźć człowieka, który nie wie, że swoje jajko podrzuca do gniazda innego ptaka. Ale rzadko kto wyobraża sobie, jak perfekcyjnie zbrodnia jest zaplanowana. I jak brutalna. Bo ona doskonale wie, że  jej potomstwo to brutalne monstrum, które już niebawem zabije niewinną dziatwę tych, którzy kukułcze jajo w dobroci serca przygarnęli.  Wie, bo przecież sama zrobiła tak samo.   Aby nie dzielić się jedzeniem
z przybranym rodzeństwem.   

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  21 listopada 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy