Sondaż publiczny

Czy jesteś za zakazem sprzedawania żywego karpia?

W numerze

Wydanie
Numer 47/2018

Krynitologia

Zbrodnia się dokonała, ale czy zbrodnia to doskonała? Uwaga widzów odwrócona, ślady zatarte, nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał, jeden trup już jest, a niebawem będą następne. Seryjny zabójca wciąż działa, choć sprawa się wydała.

ilustracja

Pewnie czytelnik właśnie zastanawia się, co to za słowo: krynitologia. Nie zna go. I nic dziwnego, bo właśnie je stworzyłem. Z  połączenie kryminologii i ornitologii. Bo będzie o ptasich kryminalistach. Bandytach.
Któż zbrodniarzem tym? Kukułka, znana również jako gżegżółka czy zazula, lub też pod bardziej naukową nazwą Cuculus canorus. Trudno pewnie znaleźć człowieka, który nie wie, że swoje jajko podrzuca do gniazda innego ptaka. Ale rzadko kto wyobraża sobie, jak perfekcyjnie zbrodnia jest zaplanowana. I jak brutalna. Bo ona doskonale wie, że  jej potomstwo to brutalne monstrum, które już niebawem zabije niewinną dziatwę tych, którzy kukułcze jajo w dobroci serca przygarnęli.  Wie, bo przecież sama zrobiła tak samo.   Aby nie dzielić się jedzeniem
z przybranym rodzeństwem.   

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  21 listopada 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy