Sondaż publiczny

Czy uważasz, że przedstawiciele państwa polskiego powinni przeprosić Ślązaków za wydarzenia zwane Tragedią Górnośląską?

W numerze

Wydanie
Numer 45/2018

W niedzielę - 11 listopada

Obchody Święta Niepodległości będą, jak na 100-lecie przystało

ilustracja

W poprzednim numerze pisaliśmy dlaczego, według nas, święto niepodległości powinno być 5, a nie 11 listopada. I nie chodziło wcale o lokalny patriotyzm, o to, że 5 listopada 1916 roku tę niepodległość ogłoszono u nas, w Pszczynie.

Przypada jednak, kiedy przypada, i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości należy uczcić. Szkoda tylko, że cieniem nad tymi obchodami kładzie się warszawski Marsz, Dobrze, że w inicjatywie tej nie biorą żadni przedstawiciele władz państwowych.
A przede wszystkim dobrze, że na naszym terenie obchody niepodległości Polski nie przypominają tych warszawskich, lecz mają rzeczywiście świąteczny, chwilami dostojny, a chwilami piknikowy charakter.  

W  Tychach obchody noszą nazwę: 100 x 100  Niepodległa w Tychach.
A to dlatego, że z  okazji 100-lecia niepodległości zaplanowano w mieście aż sto wydarzeń.  Wystawy, koncerty, projekcje filmów czy turnieje sportowe to tylko niektóre z nich.
Nietrudno zauważyć, że w Tychach – jak i całej Polsce – w zasadzie od początku roku dzieje się wiele ku uczczeniu niepodległości. W zasadzie wiele wydarzeń, które i tak miałyby miejsce, pod te obchody podciągnięto. Ale bez wątpienia ich kulminacja to najbliższy weekend, bo przecież 11 listopada wypada w niedzielę.
Trudno opisywać tu wszystkie, bez problemu można znaleźć je na  plakatach albo na internetowej stronie miasta. Trudno tak do końca za obchody niepodległości uznać ligowy mecz piłki nożnej GKS Tychy – Odra Opole, nawet  jeśli  jak piszą organizatorzy, oprawa meczu będzie narodowa. Zresztą to nawet trochę zabawne,  bo Tychy trafiły do Polski dopiero 4  lata po odzyskaniu  niepodległości, zaś Opole w roku 1945, czyli 27 lat później.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  7 listopada 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Pomówmy o Zaniemówieniu

z Justyną Wydrą, autorką powieści Zaniemówienie rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

KOD-ziarze 1830

123 lata bez Polski na mapie to kłamstwo. Była, ale zniszczyli ją… polscy bohaterowie

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Kapusta – głowa pusta

Niby pusta, a jednak to właśnie kapusta była autorem błyskotliwej i... no nie da się ukryć - lekko katastroficznej puenty w wierszu Brzechwy „Na straganie”. Bez niej trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia, a znam takich, którzy kiszą ją praktycznie na okrągło, przez cały rok. No i sprawa podstawowa, gdyby jej nie było, to skąd brałyby się dzieci? Bez kapusty ani rusz!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Mikołowskie żniwo dopalaczy

Internauci masowo domagają się legalizacji marihuany

więcej

Partnerzy