Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że dzieci nieszczepione nie powinny być przyjmowane do szkół i przedszkoli?

W numerze

Wydanie
Numer 45/2018

W niedzielę - 11 listopada

Obchody Święta Niepodległości będą, jak na 100-lecie przystało

ilustracja

W poprzednim numerze pisaliśmy dlaczego, według nas, święto niepodległości powinno być 5, a nie 11 listopada. I nie chodziło wcale o lokalny patriotyzm, o to, że 5 listopada 1916 roku tę niepodległość ogłoszono u nas, w Pszczynie.

Przypada jednak, kiedy przypada, i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości należy uczcić. Szkoda tylko, że cieniem nad tymi obchodami kładzie się warszawski Marsz, Dobrze, że w inicjatywie tej nie biorą żadni przedstawiciele władz państwowych.
A przede wszystkim dobrze, że na naszym terenie obchody niepodległości Polski nie przypominają tych warszawskich, lecz mają rzeczywiście świąteczny, chwilami dostojny, a chwilami piknikowy charakter.  

W  Tychach obchody noszą nazwę: 100 x 100  Niepodległa w Tychach.
A to dlatego, że z  okazji 100-lecia niepodległości zaplanowano w mieście aż sto wydarzeń.  Wystawy, koncerty, projekcje filmów czy turnieje sportowe to tylko niektóre z nich.
Nietrudno zauważyć, że w Tychach – jak i całej Polsce – w zasadzie od początku roku dzieje się wiele ku uczczeniu niepodległości. W zasadzie wiele wydarzeń, które i tak miałyby miejsce, pod te obchody podciągnięto. Ale bez wątpienia ich kulminacja to najbliższy weekend, bo przecież 11 listopada wypada w niedzielę.
Trudno opisywać tu wszystkie, bez problemu można znaleźć je na  plakatach albo na internetowej stronie miasta. Trudno tak do końca za obchody niepodległości uznać ligowy mecz piłki nożnej GKS Tychy – Odra Opole, nawet  jeśli  jak piszą organizatorzy, oprawa meczu będzie narodowa. Zresztą to nawet trochę zabawne,  bo Tychy trafiły do Polski dopiero 4  lata po odzyskaniu  niepodległości, zaś Opole w roku 1945, czyli 27 lat później.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  7 listopada 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Pojazd uprzywilejowany to mit

Rozmowa ze starszym brygadierem Piotrem Szojdą, komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Tychach

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Konstytucja nie dumy lecz wstydu

Druga na świecie, wyprzedzająca swoją epokę, pionierska, postępowa – za kilka dni znów uraczą nas opowieściami o Konstytucji 3 Maja. I wszystko to będzie prawdą. Tylko… uchwalenie tej konstytucji było jedną z największych głupot, jakie w swojej historii zrobili Polacy.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Bażant dla każdego

Kiedyś podawany jako rarytas przeszedł długą i trudną drogę kulinarną, żeby po wielu latach znów wrócić do naszego menu. Znów jako rarytas. Zdaję sobie sprawę z tego, że bażant traktowany jest jako zbyt wyrafinowany, trudno dostępny i drogi przysmak – usłyszałam nawet, że wręcz „pretensjonalny”. To nie jest do końca prawda, choć znając jego losy (ostatnie sto lat omal nie skończyło się dla niego tragicznie) podejrzewam, dlaczego myślimy o bażancie jakby dalej chadzał wyłącznie po sarmackich stołach. Skoro mamy dostęp do kawioru, możemy w każdej chwili skoczyć na sushi lub ramen, albo w formie ciekawostki spróbować strusiny w praktycznie każdym większym mieście, to uwierzcie – bażant nie będzie już takim wyzwaniem.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Każdy obcy to wróg - niebezpieczne dzielnice

W każdym mieście mieszkaniec może wskazać miejsce grozy, gdzie strach spacerować gdy zgasną ostatnie promienie słońca. Nie inaczej jest na Śląsku. Powodów z których do niektórych miejsc śląskich miast przylgnęła łatka dzielnic grozy jest wiele, począwszy od biedy, częstych libacji alkoholowych, a na wysokim odsetku przestępstw kończąc. W niektórych miastach przyczyniły się do tego makabryczne wydarzenia, które po czasie urosły do wielkości legend miejskich, skutecznie odstraszających mieszkańców. Czasem by zebrać baty wystarczy być „obcym” na dzielnicy, wiec jak się nikogo tam nie zna, lub nie idzie się w konkretnym zamiarem odwiedzanie kogoś, lepiej się tam nie zapuszczać. A jak wygląda dziś sytuacja w miejscach grozy oraz gdzie się znajdują? Czy miasta starają się zmienić wizerunek tych miejsc?

więcej

Partnerzy