W numerze

Wydanie
Numer 45/2018

Letni salon dawnej śląskiej rodziny

Lauba –  czyli część odchodzącego świata

ilustracja

Dawny śląski dom jednorodzinny był znacznie mniejszy, niż te budowane obecnie. Nie było  tam zbyt wiele miejsc przeznaczonych do rekreacji. Miejsce takie było przed domem. Lauba!

Przez cały wiek XX była charakterystycznym i ciekawym elementem śląskiego krajobrazu. To bardzo niezwykła część domu. W języku polskim można ją określić jako ganek, przedsionek. Przybudówki do dziś w nowych domach występują, ale już innej konstrukcji i budowy. No i stare lauby pełniły całkiem inne funkcje niż obecne.
Chodząc do skansenu w Chorzowie lub Pszczynie, zauważyłem, że tamtejsze domy laub nie posiadały. W domach murowanych, budowanych jako pierwsze w połowie XIX wieku, także laub nie zauważamy. Dopiero w budynkach wznoszonych od lat 90. XIX wieku pojawiają się lauby konstrukcji drewnianej, o charakterystycznej, nie spotykanej gdzie indziej budowie. Przede wszystkim były otwarte. Nie spełniały zatem funkcji współczesnych laub, które są zamkniętą dobudówką, wiatrołapem powstrzymującym zimno przed wdarciem się do domu, ale także chroniącym ciepło przed ucieczką z domu zimową porą.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  7 listopada 2018 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Poparcie dla aspiracji Ślązaków

Z Łukaszem Kohutem, liderem partii Wiosna na nasze województwo rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Optyka bez demonów

 Witelo – naukowiec nr 2. średniowiecza był Ślązakiem

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niedoceniany długouch

Królik europejski pojawił się na Półwyspie Iberyjskim około pół miliona lat temu. Stamtąd, dzięki Fenicjanom rozprzestrzenił się po całej Europie i w rezultacie od trzech tysięcy lat gości na naszych stołach jako tradycyjne mięso - najczęściej podawane podczas świąt. Dość kontrowersyjne, bo przez wieki królik przeszedł w naszych oczach niemałą metamorfozę – od zwierzyny łownej, która zapewniała pożywny posiłek i futro pomagające przetrwać mroźne zimy, przez uciążliwego szkodnika aż po...domowego pupila.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Psia kość czyli o psach sprzed wieku

Mówi się że pies jest największym przyjacielem człowieka. Szczęśliwy czworonóg obdarzy swojego pana miłością bezwarunkowo. Na pewno każdy słyszał kiedyś w swoim życiu historie o psie, który czekał na swojego pana na jego grobie. Pies jest przyjacielem, przewodnikiem, opiekunem,’ obrońcą; jest tym wszystkim dla człowieka, w zależności czego potrzebuje. Mówi się, że pies upodabnia się do swojego ludzkiego towarzysza, ale warto pomyśleć, jak my zmieniliśmy psa, tylko po to by sprostał naszym - czasem dziwnym - wymaganiom.

więcej

Partnerzy