Sondaż publiczny

Czy uważasz, że ze smogiem, który znów się zaczyna, uporamy się:

W numerze

Wydanie
Numer 45/2018

Zwierzęca drużyna A

Prawdziwi twardziele –czyli ci, którzy przetrwają (prawie) wszystko

ilustracja

Czy to ptak? Czy samolot? Nie, to galaktyczna ryba, pływa w stanie nieważkości, i ciągle zmienia się i mieni wyglądem, cały czas płynie z prądem. Niesporczak, niespory do roboty, wcale nie z nieszporami związany. Monotonny jest jego świat, czy to wybuch atomowy, czy potopy, to on tylko liście je i moczy stopy.

Biorąc pod uwagę ciągłe lęki przed  apokalipsą - wojną atomową albo wielkim meteorem, co w ziemię łupnie-  warto spojrzeć na zwierzęta  (często dość  obrzydliwe), które mają szansę przetrwać promieniowanie i inne anihilacje. Gdyby nas zabrakło, one opanują ziemię. Kto byłby w stanie sprostać tak szybkiej zmianie otoczenia? Wśród nas jest już zwierzęca "drużyna A", która od milionów lat ewoluowała do tego, by przetrwać katastrofę choćby zderzenia z meteorytem, którym co  jakiś  czas nas straszą. Dziś opowieść o tych cichych agentach, którzy ciągle adaptują się do nowych warunków, często wypierając przy tym inne gatunki.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  7 listopada 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy