W numerze

Wydanie
Numer 45/2018

Zwierzęca drużyna A

Prawdziwi twardziele –czyli ci, którzy przetrwają (prawie) wszystko

ilustracja

Czy to ptak? Czy samolot? Nie, to galaktyczna ryba, pływa w stanie nieważkości, i ciągle zmienia się i mieni wyglądem, cały czas płynie z prądem. Niesporczak, niespory do roboty, wcale nie z nieszporami związany. Monotonny jest jego świat, czy to wybuch atomowy, czy potopy, to on tylko liście je i moczy stopy.

Biorąc pod uwagę ciągłe lęki przed  apokalipsą - wojną atomową albo wielkim meteorem, co w ziemię łupnie-  warto spojrzeć na zwierzęta  (często dość  obrzydliwe), które mają szansę przetrwać promieniowanie i inne anihilacje. Gdyby nas zabrakło, one opanują ziemię. Kto byłby w stanie sprostać tak szybkiej zmianie otoczenia? Wśród nas jest już zwierzęca "drużyna A", która od milionów lat ewoluowała do tego, by przetrwać katastrofę choćby zderzenia z meteorytem, którym co  jakiś  czas nas straszą. Dziś opowieść o tych cichych agentach, którzy ciągle adaptują się do nowych warunków, często wypierając przy tym inne gatunki.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  7 listopada 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Poparcie dla aspiracji Ślązaków

Z Łukaszem Kohutem, liderem partii Wiosna na nasze województwo rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Optyka bez demonów

 Witelo – naukowiec nr 2. średniowiecza był Ślązakiem

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niedoceniany długouch

Królik europejski pojawił się na Półwyspie Iberyjskim około pół miliona lat temu. Stamtąd, dzięki Fenicjanom rozprzestrzenił się po całej Europie i w rezultacie od trzech tysięcy lat gości na naszych stołach jako tradycyjne mięso - najczęściej podawane podczas świąt. Dość kontrowersyjne, bo przez wieki królik przeszedł w naszych oczach niemałą metamorfozę – od zwierzyny łownej, która zapewniała pożywny posiłek i futro pomagające przetrwać mroźne zimy, przez uciążliwego szkodnika aż po...domowego pupila.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Psia kość czyli o psach sprzed wieku

Mówi się że pies jest największym przyjacielem człowieka. Szczęśliwy czworonóg obdarzy swojego pana miłością bezwarunkowo. Na pewno każdy słyszał kiedyś w swoim życiu historie o psie, który czekał na swojego pana na jego grobie. Pies jest przyjacielem, przewodnikiem, opiekunem,’ obrońcą; jest tym wszystkim dla człowieka, w zależności czego potrzebuje. Mówi się, że pies upodabnia się do swojego ludzkiego towarzysza, ale warto pomyśleć, jak my zmieniliśmy psa, tylko po to by sprostał naszym - czasem dziwnym - wymaganiom.

więcej

Partnerzy